Дело за смяна на име

ОБАДЕТЕ СЕ СЕГА

Като експерт в правоприлагането, адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" отстоява правата и интересите на своите клиенти с несравним професионализъм. Ръководен от добър адвокат по семейно право, нашият екип се ангажира със задълбочено изследване и представяне на комплексни теми, които засягат личния живот и идентичността на индивида. Сред тях е и процесът на смяна на име - едно действие, което може да се осъществи по различни причини и процедури, в това число след развод, при наличие на грешка или по молба на ищеца при наличие на важни обстоятелства.

"Как се подава молба за смяна на име", "Мога ли да използвам образец на молба за смяна на име", "Колко струва смяна на името в България?", "документи при смяна на име" и "заявление за смяна на име" са само началото на темите, които ще разгледаме в детайли. Смяната на име по административен ред откроява въпроси относно възможностите и ограниченията, които законът предвижда в България. Ситуациите, като смяна на име след развод, смяна на име на дете, и смяна на бащино и фамилно име на дете, показват личното отношение към идентичността и правните процедури за неговата промяна.

Законодателството предвижда възможност за смяна на име, когато то по някакъв начин осмива лицето или се счита за социално неприемливо. Разглеждаме и специфични ситуации, като промяна на имената от български на турски и обратно, и как това отразява на самоличността на индивида в съвременното общество.

Адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" се стреми към осигуряване на цялостна информация и подкрепа за своите клиенти през целия процес на смяна на име, като залага на личен подход и дълбоко разбиране на индивидуалните нужди и обстоятелства. Процесът е пример за това как субективното желание за промяна може да се трансформира в официална процедура, в която правото и личната воля се срещат, за да създадат нова идентичност.

В следващите раздели на нашата статия ще се потопим в дълбочина и по отношение на въпросите за изготвяне на декларация за смяна на фамилия, финансовите аспекти, правните предизвикателства и моралните въпроси, които съпътстват този важен житейски избор.

Какви са правилата по отношение смяната на име и именуването на българските граждани?

Правилата, регулиращи смяната на име и именуването на българските граждани, са внимателно очертани в Закона за гражданската регистрация. Тези правила уреждат процеса от момента на раждането до евентуални промени в името на лицето по-късно в живота, включително ситуации на осиновяване или смяна на името по желание на индивида.

При раждането на дете, собственото име се избира от родителите и се съобщава на длъжностното лице по гражданското състояние. В случай че родителите не постигнат съгласие за името, длъжностното лице вписва в акта за раждане само едно от имената, предложени от тях. Ако родителите не посочат име, длъжностното лице само определя подходящо име. Важно е да се отбележи, че ако избраното име се счита за осмиващо, опозоряващо, обществено неприемливо или несъвместимо с националната чест, длъжностното лице има право да откаже вписването му.

Бащиното име на всяко лице се формира от собственото име на бащата с наставка -ов или -ев, като се вземат предвид семейните, етническите или религиозните традиции. Фамилното име, от друга страна, следва подобни правила и се определя при сключване на граждански брак съгласно Семейния кодекс. Децата от едни и същи родители носят еднакво фамилно име, а известните в обществото с псевдоним могат по решение на съда да прибавят псевдонима към своето име.

В случай на осиновяване, собственото име на детето се определя от съда, като се взема предвид желанието на осиновителите и, при наличие на съгласие, и на самото дете, ако е на възраст над 14 години. При пълно осиновяване бащиното и фамилното име се определят според името на осиновителя, докато при непълно осиновяване има възможност за промяна по решение на съда.

Тези правила осигуряват структура и яснота относно процеса на именуване и смяна на име, защитавайки индивидуалните и социалните интереси, като едновременно с това се съобразяват със семейните, културните и етническите традиции в България.

Как протича едно дело за смяна на име?

Процедурата за смяна на име в България е регламентирана процедура, която започва с подаване на писмена молба до съответния районен съд. Този процес е предвиден както за възрастни, така и за непълнолетни лица, като за последните е необходимо съгласието на родителите или настойниците. Според Чл. 19 на Закона за гражданската регистрация, съдът може да разреши смяна на собственото, бащиното или фамилното име, когато името е осмиващо, опозоряващо, обществено неприемливо, или когато важни обстоятелства налагат такава промяна.

За образуване на делото за смяна на име се изисква заплащане на държавна такса в размер на 15 лева, а за получаване на препис от решението - допълнителни 10 лева. Важно е да се знае, че в процеса на доказване на основанията за смяната на името са допустими всички средства за доказателство, предвидени в гражданския процес, включително писмени доказателства и свидетелски показания. Понякога към молбата се прилага и свидетелство за съдимост, което да покаже, че исканата промяна не е опит за укриване от правосъдието.

Процедурата протича в открито съдебно заседание, като се призовават молителят, заинтересованите лица, а също и прокурорът. Важни за установяването на факти са и организациите или учрежденията, които биха могли да предоставят или потвърдят необходимите документи или информация, свързана с искането за смяна на име.

Съдът извършва задълбочен анализ на мотивите за искането и взема предвид дали името отговаря на обществените стандарти и традиции. Съдебното решение по делото за смяна на име няма сила на присъдено нещо, което означава, че нова молба за смяна на името може да бъде подадена независимо от резултата от предишното искане.

Така, процедурата по смяна на име е охранително съдебно производство, насочено към защита на личната идентичност и достойнство на гражданите, осигурявайки същевременно съдебен контрол и предпазни механизми срещу евентуално злоупотреби.

След разглеждане на всички представени доказателства и аргументи, съдът издава решение, което НЕ МОЖЕ да бъде обжалвано. Решението за смяна на име влиза в сила веднага след като стане окончателно, като следва да бъде вписано в съответните регистри за гражданско състояние. Тази процедура осигурява правна рамка, която защитава както обществените интереси, така и правото на индивида за защита на личната си идентичност и достойнство.

Промяна на име след развод или сключен брак- кога и как е възможно?

Промяната на фамилно име след развод или при сключен граждански брак е често срещан казус в практиката на адвокатска кантора. Този процес е регламентиран в Семейния кодекс и Закона за гражданската регистрация, като предоставя възможност на лицата да възстановят своето моминско име или да приемат ново фамилно име в зависимост от събраните обстоятелства и лични предпочитания.

При развод

Често след развод, единият от съпрузите желае да се откаже от фамилното име, което е приел по време на брака. Такива случаи са регламентирани в Чл. 49 от Семейния кодекс, който позволява на съпругата/съпруга да върне своето предишно фамилно име. Процедурата за връщане към моминското или предишното фамилно име се осъществява чрез подаване на заявление до съд или местната служба по гражданска регистрация, в зависимост от конкретните регулации.

При сключен граждански брак

В случаите на сключен граждански брак, често се появява желание за промяна на фамилното име, за да отрази новосъздаденото семейно единство. Чл. 135 от Закона за гражданската регистрация предвижда възможността лицето да добави фамилното име на своя съпруг/съпруга към собственото си, формирайки композитно фамилно име. Въпреки това, в дългосрочен план, носенето на фамилно име „с тире“ може да предизвика административни неудобства, поради което някои клиенти избират да уеднаквят фамилните си имена.

Промяна на името при осиновяване

При осиновяването, Чл. 59 от Семейния кодекс позволява на осиновителите да определят собственото, бащиното и фамилното име на осиновеното дете, като тази промяна следва да бъде одобрена от съда. Важно е съгласието на детето, ако е навършило 14 години, особено при пълно осиновяване. В случай на прекратяване на осиновяването, името на осиновеното лице може да бъде възстановено до предишното му, освен ако съдът не реши друго по изключение.

Последици от промяната на името

След като съдът уважи искането за смяна на име, лицето трябва да поднови своите лични документи в срок, определен от закона. Препис от съдебното решение се изпраща от съда до Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ за вписване в регистрите и до съответното Бюро по съдимост.

Промяната на името е процедура, която позволява на индивидите да преосмислят и реформират своята идентичност във връзка със значими житейски събития. Тя е възможна благодарение на детайлно регламентираните механизми в българското законодателство, целящи да защитят както личните интереси на гражданите, така и обществения ред.

Често задавани въпроси

Мога ли да си върна моминското име след развод?

Да, след развод вие имате правото да върнете вашето моминско име. При постановено съдебно решение за прекратяване на брака в графа "Бележки" на акта за сключен граждански брак се записват номерът на делото, по което е постановено решението, датата, на която влиза в сила, и наименованието на съда, който го е постановил. Ако в решението е посочено, че съпругът възстановява фамилното си име преди този брак, в графа "Бележки" се записва фамилното име на лицето преди брака.

Каква е процедурата за уеднаквяване на фамилните имена на семейството, ако сме с различни такива?

Уеднаквяването на фамилните имена в семейството може да стане чрез подаване на молба за смяна на име до компетентния районен съд по постоянния адрес. В молбата трябва да се посочат мотивите за желаната промяна, подкрепени със съответните доказателства. Ако съдът прецени, че искането е основателно и не е извършено с цел укриване от правосъдието, той ще издаде решение за смяна на името. Това обикновено се случва, когато има стремеж към укрепване на семейната идентичност или при практически неудобства от различните фамилни имена.

Възможно ли е да добавя псевдоним към официалното си име?

обавянето на псевдоним към официалното ви име е възможно, но се изисква съдебно решение за тази цел. Трябва да подадете молба до съда, в която обосновавате защо желаете да добавите псевдоним към вашето име. Важно е да се подчертае, че съдът ще вземе предвид дали това добавяне не води до заблуда или не е в противоречие с обществените норми и правила.

Какви са последиците от смяната на името по съдебен ред?

След като съдебното решение за смяна на името влезе в сила, вие ще трябва да смените всички свои официални документи, като лична карта, паспорт, свидетелство за управление на МПС, да подновите данните за Вас в обслужващите Ви банки и други документи, в които фигурира старото ви име. Съдът уведомява службата по гражданска регистрация и, ако е приложимо, други държавни и местни органи за промяната на вашето име. Това улеснява процеса на актуализация на вашия личен статус в различните институции.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Виж другите ни услуги по
Семейно право
ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация