Дело за развод по взаимно съгласие

ОБАДЕТЕ СЕ СЕГА

Разводът по взаимно съгласие е процедура за прекратяване на брак между съпрузите, която е предпочитана в случаите, когато двамата се разделят без да имат спорове помежду си по отношение на въпросите, свързани с отглеждането, възпитанието и издръжката на децата и/или придобито по време на брака имущество.

Предимствата на това производство са безспорни, като едни от най-големите такива са, че делото протича доста по-бързо, в сравнение с развода по исков ред; разходите на страните за него са по-малки и не на последно място – съпрузите разрешават въпросите при развода си спокойно и нормално, без да се затормозяват един друг и взаимно да си създават пречки и проблеми.

Какви документи са необходими за образуване на дело за развод по взаимно съгласие? Трябва ли да използвам услугите на адвокат за завеждането на такова дело?

Силно препоръчително е, а даже по-скоро задължително – ако желаете да се разведете със съпруга си, да се доверите на специализиран в семейното право адвокат, тъй като има специфики, най-вече при изготвянето на споразумението. То, също така, трябва да съдържа и някои задължителни елементи. Записвайки час за консултация при професионалистите от Адвокатска кантора „Колибанекова и партньори“, си подсигурявате нужното внимание от специалист в сферата, изслушването и на двамата съпрузи, както и изготвянето на подходящо за Вас споразумение, съобразено с изискванията Ви и особеностите, съпътстващи Вашия развод.

Освен споразумението, се подготвят и подписват и други документи – молба, декларации и т.н.

Съгласие по какви въпроси трябва задължително да съдържа споразумението?

На първо място, ако имате родени, ненавършили пълнолетие деца от брака си, със съпруга си трябва да се споразумеете относно това: кой ще упражнява родителските права върху децата; къде ще живеят те; кога ще може другият родител да ги вижда и взема при себе си и каква издръжка ще им заплаща ежемесечно.

Други въпроси, които задължително следва да бъдат разрешени в споразумението, са: кой ще ползва семейното жилище след развода (ако има такова); ще има ли промяна във фамилното име на съпруга/съприугата и дали съпрузите ще си дължат издръжка.

В споразумението би могъл да се уреди и въпросът как ще се разпределят разноските за съд и за адвокат по делото за развод по взаимно съгласие.

Няма пречка в споразумението да бъдат уредени и въпросите, свързани с делбата на движимото/недвижимото имущество, придобито от съпрузите по време на брака, но следва да имате предвид, че това би забавило значително развода Ви и при необходимост, впоследствие, тези отношения могат да бъдат уредени извънсъдебно между съпрузите или в друго съдебно производство на по-късен етап.

Какво решение взима съда при развод по взаимно съгласие?

При развод по взаимно съгласие съдът допуска развода, без да издирва мотивите на страните за прекратяване на брака. Не се събират доказателства за разстройството на брачната връзка. Основанието за развод в този случай е „сериозното и непоколебимо взаимно съгласие“ (чл. 50, СК), което е предпоставка за допускане на развода. Важно е да се отбележи, че съгласно българското право развод се постановява само от съда и актът, с който бракът се прекратява, е съдебно решение.

След влизането в сила на съдебното решение, с което се утвърждава споразумението, правните последици на развода са породени и бракът е прекратен. Съгласно чл. 330, ал. 5 от ГПК решението, с което се допуска развод по взаимно съгласие, не подлежи на обжалване.

Производството започва с писмена молба до районния съд по постоянния адрес на един от съпрузите, в която те изразяват съгласието си за прекратяване на брака. Това съгласие трябва да се потвърди и лично в съдебно заседание. Задължително е личното явяване на страните в съдебното заседание, за да изразят съгласието си пред съда – при неявяване лично на някой от съпрузите делото може да бъде прекратено.

Наред със съгласието, необходимо е постигането на споразумение по чл. 51 от СК. Съдът утвърждава споразумението на страните, когато то отговаря на законовите изисквания и с него са уредени следните въпроси: местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните отношения, издръжката на децата, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име. Това изброяване е неизчерпателно, което означава, че могат да бъдат уреждани и други въпроси. Например, когато има задължения, поети по време на брака – заеми, кредити и т.н., независимо на чие име са поети, е добре тези въпроси също да бъдат решени в споразумението.

Ако такъв въпрос не е решен в споразумението, страната, която е заинтересована, може да се откаже от процедурата по взаимно съгласие и процедурата може да премине в исков ред. Поставянето и решаването на всички въпроси от значение за страните в споразумението е важно, защото в противен случай могат да възникнат спорове, които ще трябва да се решават по общия исков ред. Практиката един адвокат да представлява и двете страни не е препоръчителна, защото няма как интересът на двете страни да бъде еднакво добре защитен.

Споразумението се утвърждава от съда след проверка дали са защитени интересите на децата, като може да бъде поискано становище от дирекция „Социално подпомагане“. Ако споразумението е непълно или интересите на децата не са добре защитени, съдът дава срок за отстраняване на недостатъците. Ако недостатъците не бъдат отстранени в срока, съдът отхвърля искането за развод.

Делото за развод по взаимно съгласие обикновено се разглежда в едно заседание, но при необходимост може да има и повече от едно заседание. Съдът излиза с решение в две части: допуска развод между съпрузите на основание тяхното сериозно и непоколебимо взаимно съгласие и утвърждава споразумението между тях, когато то отговаря на законовите изисквания.

Задължително условие за допускането от съда на развод по взаимно съгласие е двамата съпрузи да се явят лично на съдебното заседание, насрочено за целта!

Ако желаете да се разведете по взаимно съгласие със съпруга/съпругата си, не се колебайте и се свържете незабавно с професионалистите от Адвокатска кантора „Колибанекова и партньори“ за консултация, процесуално представителство и защита на Вашите законни права и интереси пред съда.

Разводът по взаимно съгласие е процес, който изисква внимателно планиране и правилно разбиране на законите. В адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" предлагаме пълна гама от услуги, свързани с развода по взаимно съгласие. Ние ви помагаме с подготовката на всички необходими документи, консултации относно споразумението за развод и представителство пред съда. Нашата цел е да улесним процеса колкото е възможно и да ви помогнем да запазите спокойствието и достойнството си през този труден период​

Често задавани въпроси

Какви документи са необходими за развод по взаимно съгласие в България?

Основните документи, които са неободими за началото на процедурата за развод по взаимно съгласие са споразумението за развод, удостоверението за сключен граждански брак, актовете за раждане на родените в брака деца (ако има такива) и редица други.

Как мога да започна процеса на развод по взаимно съгласие?

Процесът започва с консултация с адвокат, последвана от изготвяне и подписване на споразумение за развод между съпрузите. След това искането за развод се подава в съда​.

Колко време отнема процедурата за развод по взаимно съгласие?

Времето за процедурата може да варира, но предимно приключва в период от 1 до 6 месеца. До голяма степен времетраенето зависи и от това в кой съд се води делото. Обикновено, разводът по взаимно съгласие протича много по-кратко, в сравнение с развода по исков ред, поради липсата на спорове между страните.

Какво включва споразумението за развод?

Споразумението за развод трябва да съдържа уговорки относно всички предвидени от закона въпроси, като размер на издръжката, родителските права и др. Освен това, споразумението може да включва и допълнителни уговорки между страните със значение за утвърждаване на техните отношения, права и задължения в бъдеще.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Виж другите ни услуги по
Семейно право
ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация