Калкулатор за наследствени дялове 2024. Формула за изчисляване

Виж калкулатора
актуално към
07/04/2024
виж повече

Защо да се доверите на Колибанекова и партньори?

Ние от адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" сме тук, за да ви предложим задълбочен поглед към процеса на изчисляване на наследствени дялове. Именно затова сме разработили специален калкулатор за изчисляване на наследствени дялове и определяне на идеални части от наследство.

Разбираме, че темата за разпределянето на наследствени дялове може да бъде сложна и понякога объркваща, особено когато става въпрос за изчисляването на идеални части от наследство и преобразуването на наследствените квоти в дробни числа.

Нашата цел е да осветлим тези процеси, предоставяйки ви практически съвети и професионална експертиза.

Като добри адвокати по семейно и наследствено право, както и по въпроси, свързани с недвижими имоти, ние разбираме сложността и значението на разпределението на наследство.

Настоящата страница разглежда не само методиката за изчисляване на наследствени дялове, но и как се отнася това към специфични случаи, като например наследяването по закон и правото на наследство при втори брак.

Калкулатор за изчисляване на наследствени дялове

Забележка. Ако наследодателят има по няколко броя от всеки вид наследници, напишете съответният брой и вид. Напр: "трима братя" или "3 братя" и т.н. Калкулаторът разпознава данните, стига да са на български език. Ако сте избрали опцията "други наследници" по-горе, напишете какви са те!
Имуществото в режим на СИО означава, че вещните права, придобити по време на брака, сключен при избран законов режим на общност,  в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. Съвместният принос може да се изрази във влагане на средства, на труд, в грижи за децата и в работа в домакинството.
Благодарим Ви! Вашият казус е по-специфичен, затова нашият калкулатор не може автоматично да изчисли наследствените дялове.
Ако искате точно изчисление, можете да заявите онлайн консултация от тук!
Имате проблем с интернет връзката или не сте въвели всичко както трябва! Моля прегледайте отговорите и опитайте пак!

Как работи калкулаторът?

Калкулаторът за изчисляване на наследствени дялове е разработен, за да улесни потребителите в разбирането и изчисляването на своите потенциални дялове от наследство съгласно българското законодателство. Процесът започва с въвеждането на вид и брой на наследниците, което е първостепенно за определяне на дяловете, тъй като различните роднини наследяват по различни правила, зависещи от тяхната близост до наследодателя. Следва въвеждането на информация за това дали има преживял съпруг и дали наследодателят е имал имущество в режим на съпружеска имуществена общност (СИО), което допълнително влияе на разпределението на наследствените дялове.

Въз основа на предоставената информация, калкулаторът използва специфични формули за изчисляване на наследствените квоти, които отразяват законовите разпоредби за наследяване. Например, при наследяването, роднините на наследодателя се разпределят в редове и групи - като всеки следващ ред изключва предходния при наследяването. Така, ако наследодателят има деца (I ред), те изключват родителите му (II ред) от наследството, а родителите изключват братята, сестрите и техните низходящи (III ред), и т.н. Наследниците от един и същи ред наследяват по равно, като калкулаторът също така взима предвид специалните правила за преживелия съпруг, който може да наследява заедно с наследниците от първи, втори и трети ред, или да получи цялото наследство, ако няма наследници от тези редове. Този механизъм осигурява точно и справедливо разпределение на наследственото имущество, съобразено със законовата рамка на Република България.

Кога е нужно да водим дело за делба на наследствен имот, вкл. и след развод?

Делба на недвижимо имущество често става необходима при унаследяване на имущество от двама или повече наследници. В тези случаи, имуществото остава в съсобственост, като всеки наследник притежава идеални части от имуществото според своя наследствен дял. Важно е да се знае, че ако един от наследниците е владеел имота за повече от 10 години, той може да придобие цялото имущество по давност, затова е препоръчително да се пристъпи към своевременна делба на имота - доброволна или съдебна.

При доброволна делба, наследниците могат да се споразумеят чрез нотариално заверен договор, който след това се вписва в Имотния регистър на Агенция по вписванията. Важно е всички наследници да участват в съставянето на договора, тъй като в противен случай делбата може да бъде обявена за нищожна. Ако наследниците не могат да постигнат съгласие, съдебната делба става неизбежна.

Съдебната делба се извършва по място на недвижимия имот и изисква участието на всички съсобственици. Процесът включва идентифициране на всички съсобственици и подготовка на искова молба. В някои случаи, когато имотът не може да бъде поделен удобно, се прибягва до продажбата му на публична продан, като средствата от продажбата се разпределят между съделителите.

Особено внимание трябва да се обърне на възлагането на жилище, което е било част от съпружеската имуществена общност, на преживелия съпруг или на бившия съпруг, който упражнява родителски права и няма собствено жилище. В такива случаи, съдът може да възложи жилището на съответния съпруг, уравнявайки дяловете на останалите съделители с други имоти или с пари.

Когато делбата включва неподеляеми имоти, съдът може да определи имота да остане за един от съделителите, като останалите получават компенсация. Ако има повече от един съделител, отговарящ на определени условия и желаещи да получат имота, се предпочита този, който предлага по-висока цена.

Разпределянето на поделяеми имоти се извършва съгласно разделителен протокол, съставен на базата на заключението на вещо лице. Този процес включва теглене на жребий за определяне на точните части от имота, които всякакък съделител ще получи, освен ако съдът не реши, че такова теглене е невъзможно или много неудобно.

В случаите на делба след развод, когато бившите съпрузи са собственици на недвижим имот, процесът следва същите основни принципи, с допълнителното условие, че внимание се обръща на правата и нуждите на децата и родителите, които ги отглеждат.

При всички положения, когато става въпрос за спорове относно недвижими имоти между роднини, ние в Адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" силно Ви съветваме да се обърнете към добър адвокат по недвижими имоти, семейно и наследствено право, за да получите своевременна консултация и защита!

ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.