Връчване на фишове и глоби от КАТ по Вайбър, по имейл и SMS - законосъобразно ли е?

Анализ на законността на новата система на МВР в България за уведомяване за пътни нарушения чрез СМС, електронна поща и Viber от адв. Тони Колибанекова
аКТУАЛНО КЪМ
24/1/2024 4:36 PM
виж повече

В последните месеци българското общество е свидетел на значителни промени в методите за връчване на фишове и глоби от КАТ (Секторите "Пътна полиция" към МВР). Въвеждането на система, позволяваща изпращането на уведомления за извършени пътни нарушения чрез СМС, електронна поща и месинджър услуги като Viber, представлява значителен технологичен напредък за родната пътна полиция, но същевременно може да доведе и до редица въпроси и проблеми, както и до увеличаване на съдебните дела, свързани с процедурни и процесуални нарушения, осъществени от органите на МВР при връчването на съответните книжа.

Нека погледнем някои от ключовите аспекти и данни, свързани с новата система. По данни на МВР - от въвеждането ѝ на 13 октомври 2023 г., до 29 ноември 2023 г., са изпратени над 225 000 уведомления за наличие на невръчени електронни фишове или наказателни постановления. От тези уведомления, само около 5% (около 10 500) са били отворени от нарушителите.

Един от главните проблеми се корени в предизвикателствата, свързани със сигурността, че уведомлението е достигнало именно до правилния адресат и е било прочетено. Това влече след себе си въпроси относно законовата уредба за връчване на административни актове и съблюдаването на правата на гражданите.

Също така, възниква въпросът за легитимността на връчването на фишове и актове чрез месинджър услуги и СМС, като се взема предвид възможността за липса на смартфон, достъп до интернет или редица технически проблеми. Това повдига важни въпроси относно правото на информация и възможностите за обжалване на наложените глоби.

Следва да разгледаме по-подробно аргументите и правните основания, които поставят под въпрос законосъобразността на тази практика. В следващите раздели ще анализираме подробно процедурата по връчване на фишове по Viber или чрез СМС, предвидена в законодателството ни.

Законосъобразно ли е връчване на фиш от КАТ със SMS, по Viber (Вайбър) или по имейл?

Накратко - в повечето случаи - да. Съгласно чл. 18а, ал. 4 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК),  всички граждани, които са привлечени като страни  за призоваване и получаване на документи и съобщения, свързани със започнало производство, могат да предоставят на административния орган или на съда, ако разполагат с такива:

1. Информация за наличие на персонален профил, регистриран в информационната система за сигурно електронно връчване като модул на Портала на електронното управление по смисъла на Закона за електронното управление, или

2. Електронен адрес, който позволява получаване на съобщение, съдържащо информация за изтегляне на съставения документ от информационна система за връчване, или

3. Мобилен или стационарен телефонен номер, който позволява получаване на съобщение, съдържащо информация за изтегляне на съставения документ от информационна система за връчване или в случай че изтеглянето не е технически възможно, да позволява изпращане от получателя на обратно кратко текстово съобщение, потвърждаващо получаването на съобщението.

От друга страна, тъй като тук става дума за специални закони и процедури, които трябва да бъдат спазени, следва да се имат предвид и разпоредбите на Закона за движението по пътищата (ЗДвП), Закона за електронното управление (ЗЕУ) и Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Така, съгласно чл. 186а, ал. 1 от ЗДвП:

"Електронни фишове и наказателни постановления, издадени от органите на Министерството на вътрешните работи, се връчват по един от следните начини:

1. лично срещу подпис на нарушителя (...);

2. по електронен път: а) чрез информационната система за сигурно електронно връчване като модул на Единния портал за достъп до електронни административни услуги по смисъла на Закона за електронното управление; б) чрез Портала за електронни административни услуги на МВР;

3. с препоръчано писмо с обратна разписка чрез лицензиран доставчик на пощенска или куриерска услуга на постоянния адрес на нарушителя, съответно на адреса на управление, чрез лицензиран доставчик на пощенска или куриерска услуга (...)

Ал. 4 - Връчването чрез Портала за електронни административни услуги на МВР се извършва чрез отваряне на публикуваната на Портала информация за невръчени електронни фишове или наказателни постановления, като документите се считат за връчени от датата на достъпването на информацията. Удостоверяването на връчването се извършва чрез електронен запис от Портала за електронни административни услуги на МВР.

Ал. 5 - Връчването по електронен път се смята за лично връчване."

Съгласно чл. 26 от ЗЕУ, озаглавен "Връчване на електронни документи":

Ал. 1 - "Получателят на електронната административна услуга е длъжен да посочи електронен адрес за уведомяване съгласно изискванията, определени в наредбата по чл. 12, ал. 4.

Ал. 2 - Връчването на електронните изявления от доставчиците на електронни административни услуги може да се извършва чрез изпращане на съобщение на електронния адрес, съдържащо информация за изтегляне на съставения документ от информационна система за сигурно електронно връчване, поддържана от Министерство на електронното управление, или от портала на електронното управление по чл. 12, ал. 1. Документите се смятат за връчени с изтеглянето им.

Ал. 3 - Когато получателят не е изтеглил документ в 7-дневен срок от изпращане на съобщението по ал. 2, документът се връчва по ред, определен със закон."

Следва да знаете, че считано от 31.03.2024 г. (когато влизат в сила новите изменения в ЗАНН и ЗЕУ), ако Ви бъде връчен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН), в него сами може да посочите, че желаете наказателното постановление да Ви бъде връчено чрез изпращане на съобщение до персонален профил, регистриран в информационната система за сигурно електронно връчване като модул на Портала на електронното управление по смисъла на Закона за електронното управление.

От друга страна, съгласно чл. 26а, ал. 5 от ЗЕУ - "в системата по чл. 26, ал. 2 лицата могат да дават и да оттеглят съгласието си актове за установяване на административни нарушения, електронни фишове и наказателни постановления по реда на Закона за административните нарушения и наказания да им бъдат връчвани по електронен път чрез същата система", тоест, макар веднъж вече дали съгласие за получаването на съответните книжа и документи по електронен път, винаги можете да го оттеглите по посочения начин.

Кога се счита за връчен от КАТ фиш, изпратен с СМС или по Вайбър?

Важно е да знаете, че това, че сте получили СМС, съобщение по Вайбър или електронно писмо по имейла от КАТ, в което пише, че имате невръчени глоби, фишове или дължими глоби, само по себе си НЕ означава, че тези уведомления са редовно връчени от момента, в който сте получили съответното съобщение! Този извод следва както от анализа на горецитираните законови разпоредби, така и от факта, че на практика в изпращаните от МВР съобщения се съдържа линк към изпратеното съобщение и документ в Системата за сигурно електронно връчване за авторизация на получаването.

Само ако впоследствие натиснете линка (връзката) към системата и имате регистриран профил там, то ако влезете в него - дали автоматично при отварянето на линка, или пък въвеждайки потребителското си име и парола за вход, то от този момент,съответният акт, фиш или наказателно постановление, ще се счита за редовно връчен.

Положителни и отрицателни аспекти на електронното връчване.

От една страна, електронното управление и правосъдие следва да бъдат насърчавани и напредъкът в тази насока несъмнено е знак за развитие на обществото ни, но от друга, въвеждането на процедури като горните, може да доведе след себе си до недоволство от страна на гражданите, поради недостатъчната им информираност както относно самите ред и процедури, така и относно техните права и защитата им по надлежен ред. Това, от своя страна, би могло да доведе до ръст на съдебните дела с предмет обжалване на издаваните фишове и наказателни постановления.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Виж още статии

Прочети последните публикации от адвокати, наши партньори и експерти в съответната тематика.
ВИЖ ВСИЧКИ ПУБЛИКАЦИИ
ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация