Адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" има дългогодишен опит и специализация в областта на застрахователното право и защитата при пътнотранспортни произшествия (ПТП). Нашият екип от висококвалифицирани адвокати работи неуморно, за да осигури най-добрата правна помощ на нашите клиенти при катастрофи с моторни превозни средства, включително мотоциклети. Нашите адвокати по застрахователно право са на разположение във всички областни градове в България, включително София град, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора.
В тази статия ще разгледаме следните важни въпроси:
- Какви са първоначалните действия, които трябва да предприемете при катастрофа с мотор?
- Кой е отговорен за плащане на обезщетение при ПТП с мотоциклет- виновния водач или неговия застраховател?
- Какво се случва, ако виновният водач няма застраховка "Гражданска отговорност"?
- Какви видове искове могат да се претендират срещу виновния водач?
- Мога ли да съдя държавата за лоша поддръжка на пътищата при самостоятелна катастрофа с мотоциклет, вследствие на дупка или пясък на пътя?
Нашият екип от адвокати по застрахователно право и защита при ПТП работи във всички областни градове в България, а именно: София град, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора, за да осигури, че нашите клиенти получават навременна и ефективна правна помощ. Независимо дали сте потърпевши от ПТП с мотоциклет или търсите съвети относно вашите права и задължения, нашите адвокати са на ваше разположение. В следващите параграфи ще разгледаме подробно какви действия трябва да предприемете и какво можете да очаквате в процеса на получаване на обезщетение.
Какви са първоначалните действия, които трябва да предприемем при катастрофа с мотоциклет?
При настъпване на катастрофа с мотоциклет, първоначалните действия са от критично значение за безопасността на участниците и последващите правни процедури. Според чл. 21 и чл. 28 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), водачите са длъжни да останат на мястото на произшествието и да оказват помощ на пострадалите лица. Винаги уведомявайте органите на реда и спешната медицинска помощ.
Важно! Дори и да не сте замесени в ПТП, ако станете свидетел, сте длъжни по закон незабавно да спрете и да окажете съдействие на пострадалите и останалите участници в произшествието!
След като сте се уверили в безопасността на всички участници, съберете доказателства за инцидента. Снимайте мястото на катастрофата, запишете имената и контактите на свидетелите, както и данните на другите участници. Това ще бъде важно за претенциите по Кодекса за застраховането (КЗ) и за евентуалните съдебни процедури.
Според чл. 493 и чл. 497 от КЗ, застрахователите са длъжни да изплатят обезщетение за вредите, причинени при пътнотранспортни произшествия.
Тук следва да напомним, че качеството на защитната екипировка, включително носенето на сертифицирана по стандарт 22.06 каска, по възможност - по-високо качество, подходящо за условията и маршрута защитно облекло, именно предназначено за управление на мотоциклет, играе ключова роля при намаляването на характера и степента на травматологичните увреждания вследствие на ПТП с участието на мотоциклет. В последните години на пазара на мото оборудването се появиха и въздушни възглавници, които при активация фиксират врата и каската и оказват съществено влияние върху размера и вида на претърпените наранявания.
Кой е отговорен за плащане на обезщетение - виновния водач или неговия застраховател?
Отговорността за плащане на обезщетение при пътнотранспортно произшествие основно се поема от застрахователя по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Според чл. 493 от Кодекса за застраховането (КЗ), застрахователят покрива отговорността на застрахования за вреди, причинени на трети лица вследствие на използването на моторно превозно средство. Това включва неимуществените и имуществените вреди вследствие на телесно увреждане или смърт, както и вредите, причинени на чуждо имущество и пропуснатите ползи.
В случай на настъпване на застрахователно събитие, застрахователят е длъжен да изплати обезщетение в рамките на три месеца от предявяване на претенцията, съгласно чл. 496 от КЗ. Виновният водач отговаря за вредите само ако не е покрита отговорността му чрез застраховката "Гражданска отговорност". Повече относно дело срещу застраховател, можете да прочетете тук!
Изключенията, при които застрахователят не заплаща обезщетение, са изброени в чл. 494 от КЗ и включват вредите, претърпени от виновния водач, вредите, причинени на член на семейството на застрахования и други специфични случаи.
Затова основната отговорност за плащане на обезщетение за вреди, причинени при ПТП, е на застрахователя по задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
Какво се случва, ако виновният водач няма застраховка "Гражданска отговорност"?
Ако виновният водач няма сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, пострадалите лица могат да претендират за обезщетение от Гаранционния фонд. Съгласно чл. 519, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането (КЗ), Гаранционният фонд извършва плащания в полза на увредените лица за вреди, причинени от моторно превозно средство, което е неидентифицирано или чиито виновен водач няма сключена валидна задължителна застраховка "Гражданска отговорност". Гаранционният фонд е юридическо лице със седалище в София и се занимава със събиране и управление на средствата за покриване на тези случаи (чл. 518 от КЗ).
Гаранционният фонд покрива неимуществените и имуществените вреди вследствие на телесно увреждане или смърт, както и вредите, причинени на чуждо имущество, в съответствие с разпоредбите на КЗ. За да предявите претенция към Гаранционния фонд, трябва да представите необходимите документи, доказващи настъпването на произшествието и причинените вреди.
При настъпване на застрахователно събитие, за което виновният водач няма застраховка, е важно да се свържете с адвокат, който да ви помогне с предявяването на претенцията и да ви осигури необходимата правна помощ. Нашият екип от адвокати е на разположение да ви съдейства във всеки един момент.
Какви видове искове могат да се претендират срещу виновния водач?
При пътнотранспортно произшествие с виновен водач, могат да се предявят различни видове искове за обезщетение:
- Искове за неимуществени вреди – За претърпени болки и страдания вследствие на телесни увреждания или смърт, съгласно чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането (КЗ).
- Искове за имуществени вреди – Обезщетение за разходи за медицинско лечение, ремонти и други директни финансови загуби, свързани с увреждането, съгласно чл. 493, ал. 1, т. 1 и 2 от КЗ.
- Искове за увреждания по мотоциклета и екипировката – Обезщетение за щети по мотоциклета и защитната екипировка, съгласно чл. 493, ал. 1, т. 2 от КЗ.
- Законна лихва – По съдебните дела, при уважаване на основния иск се присъжда и лихва за забава върху размера на застрахователното обезщетение, ако не е изплатено в срок, съгласно чл. 497, ал. 1 от КЗ.
Съгласно чл. 493, ал. 1 от КЗ, застрахователят по "Гражданска отговорност" на автомобилистите покрива тези искове, ако виновният водач е застрахован. В случай на липса на застраховка, обезщетенията могат да бъдат претендирани от Гаранционния фонд, съгласно чл. 519 от КЗ.
Важно!! По делото не е важно единствено да се докажат уврежданията по защитната екипировка, а и собствеността върху нея. Затова е изключително важно да се пазят фактури, касови бележки и имейли от онлайн поръчки!
На пътя имаше пясък или дупка и катастрофирах самостоятелно. Мога ли да съдя държавата за лоша поддръжка на пътищата?
Да, в определени случаи е възможно. При самостоятелна катастрофа, причинена от лоша поддръжка на пътя, като например наличие на пясък, имате право да предявите иск срещу държавата или съответната община за обезщетение. Това е възможно, ако може да докажете, че поддръжката на пътя е била неадекватна и е довела до инцидента.
Според чл. 49 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа. Така в чл. 21, ал. 3, т. 1 от Закона за пътищата е уредено, че АПИ - Агенция пътна инфраструктура организира провеждането на обществените поръчки за проектиране, оценки на въздействието върху пътната безопасност и одити за пътна безопасност, строителство, ремонт и поддържане на републиканските пътища, както и за научно-приложни изследвания и консултации, свързани с управлението на пътищата.
На практика това означава, че именно това би бил виновния държавен орган в случай, че настъпи ПТП вследствие на лошо поддържан пътен участък от републиканския път - държавата носи отговорност за вредите, причинени от действията или бездействията на нейни органи и служители при изпълнение на техните служебни задължения.
Ако обаче пътят не е републикански, а общински, то съгласно чл. 31 от Закона за пътищата, ремонтът и поддържането на общинските пътища се осъществяват от общините.
Следователно в случай на недостатъчна поддръжка на определен пътен участък, която е довела до настъпване на ПТП с мотоциклет, можете да предявите иск за обезщетение за претърпените вреди, но за да успеете с такъв иск, трябва да докажете следното:
- Лошо състояние на пътя – наличието на пясък или други опасности, които не са били своевременно отстранени.
- Причинно-следствена връзка – трябва да се докаже, че именно лошото състояние на пътя е причината за катастрофата.
- Виновно поведение на поддържащия орган – трябва да се докаже, че органът, отговорен за поддръжката на пътя, не е изпълнил своите задължения по начин, който да гарантира безопасността на участниците в движението.
Нашата съдебната практика показва, че успехът в подобни дела е възможен и има случаи, при които държавата или общината биват осъдени за лоша поддръжка на пътната инфраструктура. Важно е обаче да се има предвид, че всеки случай е уникален и успехът на иска зависи от конкретните обстоятелства и наличните доказателства.
Ако сте пострадали при самостоятелна катастрофа поради лошо поддържане на пътя, препоръчително е да се консултирате с адвокат, който да ви помогне с необходимите правни действия и да ви съдейства при събирането на доказателства за предявяване на иска. Нашият екип от адвокати е на разположение да ви предостави професионална правна помощ и да защити вашите права.