Сружението, познато още като „НПО“ (неправителствена организация) е основен тип юридическо лице с нестопанска цел в България, представляващо доброволно обединение на физически или юридически лица, които споделят общи цели и идеали. Същността на сдружението не е насочена към печалба, а към постигане на определена социална, културна или друга нестопанска цел. Тази форма на организация е изборът на множество групи, тъй като позволява създаването на структура, която да подкрепя и насърчава общите амбиции и ценности на неѝните членове.
Сдруженията могат да имат различни цели - от обществени и благотворителни до културни, образователни и научни. Те предлагат платформа, посредством която членовете могат да работят заедно за постигане на обществено полезни цели, като същевременно спазват законовата рамка на страната.
Различието между сдруженията и фондациите е основен аспект, който трябва да се вземе предвид при избора на форма за организация. Докато сдружението е обединение на лица с общи цели за постигане на общественополезна дейност, фондацията, образно казано, представлява едно персонифицирано имущество, предназначено за постигане на определени нестопански цели. Основната разлика е, че сдружението има членове, докато фондацията няма.
Това разграничение е важно, тъй като определя структурата и функционирането на двата вида организации. Сдружението, например, се управлява от върховен колективен орган, наречен Общо събрание и управителен орган - Управителен съвет, като последния излъчва от състава си председател (и ако е предвидено в устава - заместник-председател). Също така, в устава може да се предвиди, че председателят се избира от общото събрание или друг орган на сдружението. Общото събрание и управителният съвет определят дейността и управлението на организацията, а пред трети лица, обикновено сдружението се представлява от председателя, вписан като представляващ и в Регистъра на ЮЛНЦ към Агенция по вписванията. От друга страна, фондацията има различна структура на управителните органи и звена, която зависи от учредителите и статута на организацията.
Обърнете внимание! Сдружение, което е определено за извършване на общественополезна дейност, се учредява от най-малко 7 дееспособни физически лица или 3 юридически лица.
Регистрацията на сдружение с нестопанска цел зависи от типа дейност, която организацията възнамерява да извършва - в частна или в обществена полза. Също така, специални закони могат да налагат допълнителни изисквания към сдруженията в зависимост от тяхната дейност, например - спортните клубове трябва да отговарят на изискванията на Закона за физическото възпитание и спорта.
На Учредителното събрание могат да участват както български, така и чуждестранни юридически и физически лица, като малолетни и непълнолетни лица не могат да бъдат учредители. На събранието се вземат важни решения относно основните аспекти на бъдещата организация, като:
За успешната регистрация на сдружение в Регистъра на ЮЛНЦ към Агенцията по вписванията, е необходимо изготвянето и подаването на комплект от документи, като основните от тях, са следните:
Освен горепосочените документи, трябва да се изготвят и немалко други такива, като броят и видът им могат да варират, в зависимост от конкретната дейност, която ще осъществява сдружението. С подкрепата на експертите от адвокатска кантора "Колибанекова и партньори", процесът на учредяване и регистрация на Вашето сдружение ще протече изключително гладко и безпроблемно, като си гарантирате и пълно съответствие с всички законови и други изисквания.
При учредяване на сдружение, процесът включва подготовка и подписване на различни документи, които след това трябва да бъдат представени пред компетентните органи за регистрация. Единственият момент, в който се изисква посещение при нотариус, е за заверка на спесимен (образец от подпис) на лицата, които ще представляват сдружението. Тази стъпка е важна, за да се удостовери автентичността на подписите и самоличността на представителите на сдружението.
Заверката на спесимен при нотариус е бърза и лесна процедура, която обикновено отнема не повече от 20 минути.
Всички други документи, необходими за регистрацията на сдружението, могат да бъдат подготвени от нашите специалисти в адвокатска кантора "Колибанекова и партньори". Ние ще Ви помогнем във всеки етап от процеса, като се уверим, че всички документи са правилно изготвени и представени за регистрация, което ще спести Вашето ценно време и ще осигури успешното учредяване на Вашето сдружение.
След изготвянето на всички необходими документи, следващата важна стъпка е тяхното подаване в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (РЮЛНЦ) към Агенцията по вписванията. Това включва и плащане на съответните държавни такси за регистрация, които могат да бъдат намалени, ако заявлението за регистрация се подава по електронен път с квалифициран електронен подпис. С правилно изготвените документи и внесените такси, вие сте една стъпка по-близо до успешната регистрация на Вашето сдружение.
След подаване на заявлението и всички приложени документи, те ще бъдат прегледани от длъжностни лица на Агенцията по вписванията. Този преглед включва проверка за съответствие със законовите изисквания и наличието на всички необходими документи и удостоверения. Ако всичко е наред, Вашето заявление за регистрация ще бъде одобрено.
Успешното завършване на регистрационния процес е с получаването на уникален идентификационен код (ЕИК) за Вашето сдружение. Този код е Вашата идентификация като юридическо лице и ще бъде използван във всички официални взаимоотношения с държавни органи и трети лица. С получаването на ЕИК, Вашето сдружение може да започне да функционира в съответствие с целите, посочени в устава му.
След подаване на всички необходими документи, длъжностното лице по регистрацията трябва да впише новото сдружение на следващия работен ден. Въпреки това, заявленията за първоначална регистрация се разглеждат с предимство, но е възможно да има и забавяне в процеса. Най-често забавянето е в рамките на 3 до 5 работни дни.
Ако към заявлението липсва някой документ или той не отговаря на изискванията по закон, длъжностното лице ще ви даде съответните указания. Тези указания трябва да бъдат изпълнени в много кратък срок. След успешното им изпълнение, новото сдружение ще бъде вписано в регистъра.
В случай че в документите има недостатък, който не може да бъде отстранен, например ако вече има регистрирано сдружение със същото име или наименованието не отговаря на изискванията на специален закон, длъжностното лице директно отказва регистрацията на сдружението. Отказът може да бъде обжалван в 7-дневен срок от връчването му пред окръжния съд по седалището на сдружението. Жалбата се подава чрез Агенцията по вписванията.
Този нежелан етап от процеса подчертава важността от коректното изготвяне на документите и точното следване на законовите изисквания. С подходяща юридическа помощ и съвет, Вие може да минимизирате и дори - да избегнете риска от забавяне в регистрацията на Вашето сдружение и да преодолеете всякакви юридически пречки бързо и ефективно.
Процесът на учредяване и регистрация на сдружение може да бъде сложен и времеемък. Това прави професионалната юридическа помощ критично важна. Ние, от адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" сме тук, за да Ви помогнем със съвети и практическа помощ на всяка стъпка от този процес.
Всеки случай е уникален и изисква индивидуален подход. Ние предлагаме персонализирани консултации и стратегии за учредяване и регистрация на сдружения, които отговарят на Вашия конкретен случай и цели.
Нашият екип от опитни адвокати ще Ви помогне да избегнете възможни пречки и ще Ви гарантира, че процесът на регистрация ще премине гладко и успешно. Не се колебайте да се свържете с нас на посочените контакти за консултация и да научите повече как можем да Ви помогнем в учредяването и регистрацията на Вашето сдружение.
Според Чл. 32, ал. 1, ЗЮЛНЦ, заседанията на управителния съвет се свикват и ръководят от председателя на съвета, освен ако уставът на сдружението не предвижда друго. Ако една трета от членовете на управителния съвет изразят писмено искане за свикване на заседание, председателят е длъжен да го свика в седмичен срок. Ако това не се случи, всеки от заинтересуваните членове на управителния съвет може да свика заседанието. При отсъствие на председателя, заседанието се ръководи от член на управителния съвет, който е определен от самия съвет.
За да се вземе решение по време на заседание, повече от половината от членовете на управителния съвет трябва да присъстват на заседанието според чл. 32, ал. 2 ЗЮЛНЦ, този кворум включва и лицата, които са във връзка по телефона или друг подходящ начин, който гарантира установяването на самоличността им и позволява тяхното участие в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на такива членове трябва да бъде удостоверено в протокола от председателстващия заседанието.
Решенията най-често се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите, но за някои специфични случаи като тези по чл. 14, ал. 2 и чл. 31, т. 3 и 6 ЗЮЛНЦ, е необходимо мнозинство от всички членове на управителния съвет. Уставът на сдружението може да предвижда и други варианти на мнозинства за вземане на решения.
Според чл. 32, ал. 5 ЗЮЛНЦ, управителният съвет може да вземе решение и без да провежда заседание. В такъв случай, протоколът за взетото решение трябва да бъде подписан без забележки и възражения от всички членове на управителния съвет. Това е ефективен начин за вземане на решения, когато всички членове на съвета са единодушни и нямат време да се събират и да провеждат присъствено заседание.
За учредяване на сдружение е необходимо да се проведе учредително събрание, на което учредителите приемат устава на сдружението, избират управителен съвет и определят основните насоки за дейността на сдружението. След това се изготвят необходимите документи за регистрация и се подават в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
Броят на лицата, необходими за учредяване на сдружение, зависи от това дали дейността му ще бъде в частна или обществена полза. За сдружение в частна полза са необходими най-малко 3 юридически и/или физически лица, а за сдружение в обществена полза - най-малко 7 физически лица или 3 юридически лица.
Управителният съвет е орган, отговорен за управлението на сдружението и вземането на решения относно неговата дейност. Той определя стратегическите насоки, утвърждава годишни бюджети и планове и има правомощията да назначава и освобождава членове на управлението.
Някои от основните документи, необходими за регистрация на сдружение, включват заявление за регистрация, протокол от проведено учредително събрание, устав на сдружението и нотариално заверен образец от подписа на лицата, които ще представляват сдружението.