Регистрация на фондация

ОБАДЕТЕ СЕ СЕГА

В адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" често получаваме въпроси от наши клиенти относно регистрацията на фондация в България. Един от основните въпроси, които клиентите ни задават, е какво е фондация и каква е разликата между фондация и сдружение. Освен това, клиенти се интересуват от държавната такса за регистрация на фондация, както и минималната сума за учредяване на фондация.

Много хора се интересуват от учредяване на фондация в обществена полза или в частна полза, като често задаваните въпроси включват как се прави учредителен акт на фондация и какви са необходимите документи за регистрация на НПО. Друга важна тема е финансирането на НПО в България.

Освен въпросите за семейни фондации и учредяване на фондация в частна полза, клиентите ни също се интересуват от запазените права за учредителя на фондация и протокола за учредяване на фондация. Често запитванията включват и теми като разлика между фондация и сдружение и какво е сдружение.

При нас ще намерите добър адвокат, специализиран в регистрацията на НПО и фондации, който ще ви помогне да навигирате през процеса на създаване на фондация, включително внасяне на документите в Търговския регистър. Нашите услуги обхващат цялостния процес от първоначалните запитвания до финализирането на регистрацията, осигурявайки на нашите клиенти професионално и експертно съдействие във всички аспекти на този процес.

Нашата адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" предоставя обширна помощ и консултации относно регистрация на фондация, като предлагаме и информация за актуалните цени за регистрация, както и помощ при създаване на НПО в различни форми. Независимо дали желаете да учредите фондация в обществена или частна полза, ние сме тук, за да ви подкрепим на всяка стъпка от този процес.

Какво е фондация? Какви са разликите между сдружение и фондация?

Фондацията, позната още като „НПО“ (неправителствена организация) е вид юридическо лице с нестопанска цел, което се учредява чрез едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на определена цел, както е предвидено в чл. 33, ал. 1 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ). Учредяването може да стане приживе или по случай смърт, като за учредяване приживе е необходимо актът да бъде с нотариално заверени подписи (чл. 33, ал. 2). Учредителният акт трябва да съдържа информация за наименованието, седалището, целите, вида на дейност, предоставеното имущество, органите на фондацията и др., както е посочено в чл. 34, ал. 1 от ЗЮЛНЦ.

Какви са разликите между сдружение и фондация?

Основните разлики между фондация и сдружение са свързани със структурата и целите им. Сдружението се учредява от три или повече лица, които се обединяват за осъществяване на дейност с нестопанска цел, съгласно чл. 19, ал. 1 от ЗЮЛНЦ. За разлика от фондациите, които се учредяват с едностранен акт и безвъзмездно предоставяне на имущество, сдруженията се учредяват чрез приемане на устав от учредителите (чл. 20). В устава се включва информация като наименование, седалище, цели и средства за постигане на целите, органи на управление, правила за представляване и др.

Друга съществена разлика е в членството. В сдруженията членуването е доброволно и всеки член има право да участва в управлението, да бъде информиран за дейността и да се ползва от имуществото и резултатите от дейността (чл. 21, ал. 1-2 от ЗЮЛНЦ). Членовете на сдружението също са длъжни да правят имуществени вноски, когато това е предвидено в устава (чл. 21, ал. 3). За разлика от това, фондациите нямат членове, а се управляват от органи, определени в учредителния акт (чл. 35).

При сдруженията върховен орган е общото събрание, което се състои от всички членове и взема решения по важни въпроси като приемане и изключване на членове, изменение на устава, приемане на бюджета и др. (чл. 23, ал. 1 и чл. 25). Управителният орган на сдружението е управителният съвет (чл. 23, ал. 2). В фондациите управителният орган може да бъде едноличен или колективен, и ако не са определени органи в учредителния акт, те се определят от съда (чл. 35).

Какво означава, че фондация е учредена в обществена или в частна полза? Какви са разликите?

Фондациите могат да се учредяват в обществена или частна полза, като разходването на имуществото и осъществяването на дейността им се подчинява на целите, определени в учредителния акт.

Фондация в обществена полза е юридическо лице с нестопанска цел, което има за цел да извършва дейности в полза на широк кръг от лица или обществото като цяло. Според чл. 38, ал. 1 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), тези организации разходват имуществото си за цели като развитието и утвърждаването на гражданското общество, здравеопазването, образованието, науката, културата, защитата на човешките права, околната среда и други обществени цели, определени със закон. Фондациите в обществена полза подлежат на специален режим на отчетност и контрол, като техните годишни финансови отчети подлежат на независим финансов одит, съгласно чл. 39, ал. 3 от ЗЮЛНЦ.

Фондация в частна полза, от друга страна, е създадена за постигане на цели, които са в интерес на конкретно лице или ограничен кръг от лица. Тези фондации не са задължени да разходват имуществото си за обществени цели и имат по-малко регулаторни изисквания в сравнение с фондациите в обществена полза. Фондациите в частна полза се учредяват и функционират в съответствие с волята на учредителя, посочена в учредителния акт, и могат да предоставят финансови и други ресурси за осъществяване на дейности, които обслужват лични или семейни интереси на учредителя или други лица, определени от него.

За разлика от фондациите, сдруженията могат да извършват допълнителна стопанска дейност, ако това е предвидено в устава и ако приходите от тази дейност се използват за постигане на целите на сдружението (чл. 20, т. 5). Органите на управление на фондацията имат правомощията, определени в учредителния акт, включително правомощията за разпореждане с имуществото и приемане на бюджета.

Учредяването на фондация изисква подготовката на немалко документи, за изготвянето на които, както и за успешната финална регистрация на фондацията, са необходими специални знания и практически опит.

Мога ли сам/а да учредя фондация?

Да, фондацията може да бъде учредена от едно или повече дееспособни физически или юридически лица. Съгласно чл. 33, ал. 1 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), фондацията се учредява приживе или по случай на смърт с едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел. Учредяването приживе се извършва чрез дарение, като актът трябва да бъде с нотариално заверени подписи (чл. 33, ал. 2). В случай на учредяване по случай на смърт, това става чрез завещание, в което се посочва целта на дейността на бъдещата фондация.

Сред нужните документи за регистрация на фондацията са: решение за учредяване на фондацията, образец от подписа (спесимен) на лицето/лицата, което/които ще представлява/т фондацията, учредителен акт и други документи, които са предвидени в чл. 34 от ЗЮЛНЦ. Учредителният акт трябва да съдържа информация за наименованието, седалището, целите, вида на дейност, предоставеното имущество и органите на фондацията.

Следва да се отбележи, че когато се прехвърлят вещни права върху недвижим имот, учредителният акт се вписва от съдията по вписванията при районния съд по местонахождението на имота (чл. 33, ал. 3). Имуществото, предоставено с учредителния акт, се счита за имущество на фондацията от датата на извършване на учредителния акт приживе или на откриване на наследството по случай смърт (чл. 33, ал. 4). Учредителят има право да отмени учредителния акт до възникване на фондацията, като това право не преминава върху наследниците (чл. 33, ал. 5).

Важно е също така да се отбележи, че учредителният акт трябва да съдържа информация за наименованието, седалището, целите, вида на дейност, предоставеното имущество, органите на фондацията и други елементи, както е посочено в чл. 34, ал. 1 от ЗЮЛНЦ. За да има действие учредителният акт, е достатъчно да са спазени изискванията за посочване на целите и предоставеното имущество (чл. 34, ал. 2).

Трябва ли да ходя при нотариус, за да регистрирам фондация?

Да, при учредяването на фондация в България е необходимо да се извършат определени действия пред нотариус. Съгласно чл. 33, ал. 2 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), за учредяване на фондация приживе, учредителният акт трябва да бъде с нотариално заверени подписи. Това означава, че учредителите трябва да се явят пред нотариус, за да заверят своите подписи върху учредителния акт.

Нотариалната заверка на подписите гарантира, че подписите са истински и са поставени от лицата, които са посочени като учредители в акта. Това е важен елемент от процеса на учредяване, който осигурява законната валидност на документа.

Трябва да посетите нотариус, за да заверите и спесимена на представляващия/-ите фондацията ( тоест документ с образци на подписа на представляващите фондацията лица). Ако фондацията се учредява по случай на смърт, следва да извадите нотариално заверен препис на завещанието, както и да представите за целите на регистрацията акта за смърт на завещателя.

В случай че фондацията се учредява чрез прехвърляне на вещни права върху недвижим имот, учредителният акт също трябва да бъде вписан от съдията по вписванията при районния съд по местонахождението на имота, съгласно чл. 33, ал. 3 от ЗЮЛНЦ. Това също изисква предварителна нотариална заверка на подписите.

След като подписите са заверени от нотариус, следващата стъпка е регистрацията на фондацията в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията. За тази цел се подават необходимите документи, включително учредителният акт с нотариално заверените подписи, решение за учредяване на фондацията, образец от подписа (спесимен) на лицето/лицата, което/които ще представлява/т фондацията, и други документи, които могат да бъдат изискани. Ние ще подготвим за Вас всички необходими документи за регистрацията на фондацията.

Има ли минимална сума за учредяване на фондация?

В България няма законово изискване за минимална сума за учредяване на фондация. Съгласно чл. 33, ал. 1 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), фондацията се учредява чрез едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел. Важно е обаче предоставеното имущество да бъде достатъчно за осъществяване на целите, заложени в учредителния акт.

В учредителния акт трябва да бъде посочено предоставеното имущество, което може да бъде в различни форми – парични средства, недвижими имоти, движими вещи и други активи. Чл. 34, ал. 1 от ЗЮЛНЦ изисква в учредителния акт да бъдат посочени целите и предоставеното имущество, като това е достатъчно за да има действие учредителният акт съгласно чл. 34, ал. 2.

Докато законът не поставя минимална сума, практическите съображения за успешното функциониране на фондацията изискват наличието на достатъчно средства за постигане на нейните цели. Това означава, че учредителите трябва да оценят внимателно финансовите нужди на фондацията и да осигурят адекватно първоначално имущество, за да може тя да започне своята дейност ефективно.

Как се регистрира фондация?

След като сме подготвили всички необходими документи, а Вие сте ги подписали, вкл. пред нотариус, предстои финалният етап от регистрацията на Вашата фондация, който протича пред Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) при Агенция по вписванията.  Там, ние подаваме специално заявление за това.

Ако предоставите на нас регистрацията на фондацията Ви, ще заявим същата по електронен път с квалифициран електронен подпис, което ще Ви спести половината от държавната такса, предвидена за регистрация на фондация, както и излишно губене на време и нерви в чакане по опашки в Агенцията/съответното неѝно компетентно териториално звено.

Заявлението следва да се попълни внимателно, както и към него да бъдат приложени изискуемите по закон документи.

След преглед и одобряване на заявлението и документите от длъжностно лице, до няколко дни ще имате регистрирана и действаща фондация, с даден от Агенцията по вписванията уникален ЕИК.

Трябва ли да използвам услугите на адвокат, ако искам да регистрирам фондация?

Бихме казали, че за регистрация на фондация не е задължително, но е силно препоръчително да използвате услугите на добър адвокат, специалист в областта. Ако искате фондацията Ви да бъде регистрирана бързо и безпроблемно, свържете се с нас и ще получите пълно и комплексно юридическо обслужване!

На първо място, ще споделите с нас своите идеи и виждания за фондацията. Така, ще избегнем възможни пречки пред желаната регистрация, за съществуването на които може и да не предполагате. Освен това, доверявайки се на професионалист, можете да сте сигурни, че ще бъдат изготвени всички необходими документи и то – със съответните, изисквани по закон, съдържание и реквизити. Не на последно място, ще регистрираме фондацията Ви по електронен път, като така ще Ви спестим време, средства и нерви.

Не се колебайте, а се обадете сега!

Как може чужденец да регистрира фондация? Може ли да получи разрешение за пребиваване в България на това основание?

Чуждестранни граждани могат да учредят фондация в България, като следват същите правни изисквания като българските граждани. Процесът на учредяване включва подготовка на учредителен акт с нотариално заверени подписи, регистрация на фондацията в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ), както и спазване на всички останали законови изисквания, посочени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).

Освен учредяването на фондация, чужденецът може да получи разрешение за продължително пребиваване в България на това основание. Според чл. 24, ал. 1, т. 16 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), разрешение за продължително пребиваване могат да получат чужденци, които желаят да извършват дейност с нестопанска цел след разрешение от Министерството на правосъдието. Това се осъществява при условия и по ред, определени с наредба на министъра на правосъдието, съгласувано с министъра на вътрешните работи и с председателя на Държавна агенция "Национална сигурност".

Съгласно Наредба № 1 от 15 август 2002 г., за издаване на разрешение за извършване на дейност с нестопанска цел, чужденецът трябва да подаде молба-декларация по образец до министъра на правосъдието чрез дипломатическите и консулските представителства на Република България. Към молбата се прилагат следните документи на български език:

  1. Подробен план за определяне предмета и целта на дейността за срока, за който се иска издаване на разрешение.
  2. Документ, установяващ наличието на финансови средства за постигане целите на дейността.
  3. Препис от решението на съда, ако има съдебна регистрация.
  4. Свидетелство за съдимост.
  5. Медицинско удостоверение.
  6. Други документи, които се изискват по силата на нормативните актове, регламентиращи съответния вид дейност с нестопанска цел, ако такива са необходими.
  7. Два броя снимки, размер 3 x 4 см.

Документите трябва да бъдат заверени и легализирани по съответния ред. Министърът на правосъдието се произнася с решение в едномесечен срок от получаване на документите, като разрешението се издава в 7-дневен срок от датата на представяне на документ за платена държавна такса.

След издаването на разрешението за извършване на дейност с нестопанска цел, чужденецът може да кандидатства за виза тип "Д", а в последствие и за разрешение за продължително пребиваване в България на основание чл. 24, ал. 1, т. 16 от ЗЧРБ. Срокът на издаденото разрешение започва да тече от датата на издаденото разрешение за продължително пребиваване.

Какви услуги предлагат нашите адвокати по регистрация на фондация?

Нашите услуги по регистрация на фондация включват пълна правна подкрепа и консултации на всеки етап от процеса. Първият етап от нашите услуги е предоставянето на консултация относно законодателната рамка, която регулира фондациите в България. Фондациите в България се регулират от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), който определя основните изисквания за учредяване, регистрация и функциониране на фондациите. Адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" може да предостави професионална консултация относно всички аспекти на ЗЮЛНЦ и как те се отнасят до вашата конкретна ситуация, като ви помогне да разберете и спазите всички законови изисквания.

Ние предлагаме и услуга за сравнение с други юридически лица. Фондациите са различни от сдруженията и търговските дружества по няколко ключови аспекта, включително структура, цели и финансово управление. Например, фондациите нямат членове и техните активи се управляват в съответствие с целите, определени от учредителния акт. Нашата кантора може да проведе подробно сравнение между различните форми на юридически лица и да ви помогне да изберете най-подходящата форма за вашите цели и нужди.

Процесът на регистрация на фондация включва няколко ключови стъпки: подготовка на необходимите документи като учредителен акт и решение за учредяване на фондацията, заверка на документите от нотариус, подаване на заявление за регистрация в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) при Агенция по вписванията. Ние в "Колибанекова и партньори" можем да ви предоставим пълна подкрепа през целия процес на регистрация, включително подготовка на всички необходими документи, консултации относно законовите изисквания и подаване на заявлението за регистрация от ваше име.

Таксите и разходите за регистрация на фондация в България включват различни такси и разходи, включително нотариални такси за заверка на документите, такси за откриване на набирателна сметка за внасяне на учредителното дарение, както и държавна такса за регистрация и вписване в Агенция по вписванията. Във връзка с преминаването на Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към Агенция по вписванията е прието Постановление на Министерски съвет № 270/08.12.2017 г. за изменение и допълнение на Тарифата за държавни такси, събирани от Агенция по вписванията, като таксите за предоставяните услуги относно юридически лица с нестопанска цел, считано от 01.01.2018 г., са както следва: таксата за вписване на фондация е 50 лв., а ако заявлението за вписване се подаде по електронен път, таксата е 25 лв. Ние можем да ви предоставим детайлна информация относно всички очаквани разходи и да ви помогнем да оптимизирате разходите чрез ефективно планиране и подготовка.

Често задавани въпроси

Какви са основните стъпки за учредяване на фондация?

Основните стъпки за учредяване на фондация включват подготовка на учредителен акт и решение за учредяване, заверка на документите от нотариус, откриване на набирателна банкова сметка и внасяне на учредителното дарение, подаване на заявление за регистрация в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) при Агенция по вписванията. Адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" може да Ви предложи професионална помощ през целия процес.

Какви са законовите изисквания за учредители и управителни органи на фондация?

Учредителите могат да бъдат едно или повече дееспособни физически или юридически лица. Управителният орган на фондацията трябва да се състои от поне един член. Законът изисква учредителният акт да определя начина на назначаване и освобождаване на членовете на управителния орган.

Какви са основните разходи за регистрация на фондация?

Основните разходи включват такси за заверка на документи от нотариус, учредителното дарение, държавна таксата към Агенция по вписванията и такса за откриване на набирателна банкова сметка. Общите разходи могат да варират в зависимост от сложността на процеса и избрания адвокат. "Колибанекова и партньори" може да ви помогне да оптимизирате разходите по регистрацията.

Как да избера подходящ адвокат за регистрация на фондация?

Изборът на адвокат е важен за гарантиране на правилна и бърза регистрация. Търсете адвокат с опит в учредяването и регистрацията на фондации, препоръки от предишни клиенти и ясна информация относно таксите и услугите. Адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" има богат опит и доказана репутация в областта.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Виж другите ни услуги по
Спортни клубове, сдружения и фондации
ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация