Иск за получаване на обезщетение при ПТП от застраховател

ОБАДЕТЕ СЕ СЕГА

Адвокатска кантора Колибанекова и партньори предлага професионална правна помощ и консултации по въпросите, свързани с получаване на обезщетение при пътнотранспортни произшествия (ПТП) от страна на всички застрахователни компании. Кантората ни разполага с опитни адвокати по застрахователно право с успешни дела за получаване на обезщетение при ПТП от застраховател в София, Пловдив, Бургас, Варна, Благоевград, Добрич, Плевен, Кърджали, Кюстендил, Разград, Стара Загора, Велико Търново, Ловеч, Русе, Търговище, Видин, Монтана, Силистра, Хасково, Враца, Пазарджик, Сливен, Шумен, Габрово, Перник, Смолян, Ямбол и цяла България. Сред застрахователите, срещу които сме водили успешно дела и сме печелили дело за обезщетение при ПТП, са водещи български застрахователни дружества като "Лев Инс", ЗАД „Армеец“ АД, ЗАД „Алианц България“ АД, ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп“ АД, ЗД „Бул инс“ АД и множество други. Нашата кантора е специализирана в защитата на правата на клиентите при изплащането на обезщетения за имуществени и неимуществени вреди, като се стремим към постигането на справедливост и адекватно компенсиране на претърпените щети.

Поставяте въпроси относно размерът на обезщетение при ПТП за лека, средна и тежка телесна повреда, както и какви са сроковете за изплащане на обезщетение при ПТП? Интересувате се как се определя виновният водач и какво е обезщетението за неимуществени вреди при ПТП? Интересувате се от възможността за обжалване на застрахователно обезщетение и как се води гражданско дело за средна телесна повреда при ПТП?

Нашите клиенти често ни питат и за съдебната практика при лека телесна повреда и за възможностите за граждански иск при средна телесна повреда.Всички тези въпроси са важни и ще бъдат разгледани в статията.

Кантората ни е готова да ви предостави изчерпателна информация и да ви представлява в съда, като разгледаме съдебната практика и присъдените обезщетения при средна телесна повреда. Независимо дали става въпрос за лека телесна повреда при ПТП или за по-тежки случаи, ще ви предоставим необходимата правна подкрепа и ще се погрижим да получите заслуженото обезщетение от застрахователя.

Научете как се завежда дело за получаване на обезщетение при ПТП от застраховател в България, включително при лека, средна и тежка телесна повреда. Ще разгледаме сроковете, давността и всички важни аспекти, които ви интересуват. Свържете се с адвокатска кантора Колибанекова и партньори за професионална и надеждна правна помощ.

Как се завежда иск за получаване на обезщетение при ПТП от застраховател?

Основната предпоставка за предприемане на съдебни действия и предявяване на иск за получаване на обезщетение при ПТП от застраховател е наличието на предишна извънсъдебна претенция към застрахователя, свързана с настъпило застрахователно събитие, като пътнотранспортно произшествие (чл. 412, ал. 1 от Кодекса за застраховането в България). По този начин се дава възможност на застрахователя да разгледа искането за обезщетение и да вземе решение относно неговото удовлетворяване. Дело срещу застраховател може да бъде заведено в следните ситуации:

  • Когато застрахователят е отказал изплащането на обезщетение по предявената претенция или е изплатил сума, която не удовлетворява ищеца (чл. 412, ал. 3, т. 2 от Кодекса за застраховането)
  • Когато застрахователят не се е произнесъл по предявената претенция в рамките на установените срокове (чл. 496, ал. 1 от Кодекса за застраховането).

Какви са сроковете за произнасяне по искане за обезщетение?

За различните видове застраховки съществуват различни срокове за произнасяне от страна на застрахователя. Например, по имуществена застраховка, каквато е застраховката "Каско", срокът е 15 работни дни от представянето на необходимите документи (чл. 106, ал. 4 от Кодекса за застраховането), докато за "Гражданска отговорност" на автомобилистите максималният срок е 3 месеца от предявяването на претенцията (чл. 496, ал. 1 от Кодекса за застраховането). Важно е да се отбележи, че ако застрахователят не изпълни своето задължение за вземане на решение в тези срокове, пострадалото лице има основание да се обърне към съда (чл. 496, ал. 2, т. 2 от Кодекса за застраховането).

Какво трябва да е обезщетението при лека, средна или тежка телесна повреда, вследствие на ПТП?

При настъпване на ПТП, телесните повреди могат да бъдат класифицирани като леки, средни и тежки. Застрахователят по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите покрива неимуществените и имуществените вреди вследствие на телесно увреждане или смърт (чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането). В случаите на лека телесна повреда, обезщетението може да включва медицински разходи, пропуснати доходи и компенсация за болка и страдание. При средна телесна повреда, която води до по-продължителен период на възстановяване или трайни увреждания, обезщетението е по-голямо и включва по-високи разходи за лечение и рехабилитация, както и по-голяма компенсация за пропуснати доходи и неимуществени вреди (чл. 477, ал. 1 от Кодекса за застраховането). Тежките телесни повреди, които водят до значителни и трайни увреждания или инвалидизация, изискват значително по-голямо обезщетение, обхващащо всички необходими медицински грижи, загуба на работоспособност и значителни неимуществени вреди.

Застрахователят предлага споразумение след ПТП! Какво мога да загубя, ако го сключа?

Длъжни сме да Ви информираме, че претенции срещу застрахователя не могат да бъдат предявени, ако лицето е сключило споразумение с застрахователя, в което е заявило, че няма да има по-нататъшни искания след получаване на договореното обезщетение (чл. 496, ал. 3 от Кодекса за застраховането). Въпреки това, има изключения от това правило, които могат да предоставят възможност за допълнителни искания в определени обстоятелства, като например при влошаване на здравословното състояние на пострадалия след ПТП (чл. 493, ал. 1, т. 1).

Именно поради горните причини, ако обмисляте да предявите иск и заведете дело срещу застраховател за получаване на обезщетение след ПТП е препоръчително да се консултирате с квалифициран адвокат по застрахователно право, който да оцени основанията и перспективите за успех на вашето искане. Това ще ви помогне да изградите стратегия за действие и да максимизирате шансовете си за успешно обезщетение. Адвокатска кантора Колибанекова и партньори предоставя професионална правна помощ в цяла България и е готова да ви съдейства за успешно получаване на обезщетение при ПТП.

Какъв е давностният срок за завеждане на дело срещу застраховател?

Давностният срок за завеждане на дело срещу застраховател при претенция за обезщетение от ПТП е три години. Този срок започва да тече от датата на настъпване на застрахователното събитие (чл. 378, ал. 1 от Кодекса за застраховането). За преки искове по застраховки "Гражданска отговорност" давностният срок е пет години, считано от датата на настъпване на застрахователното събитие (чл. 378, ал. 2 от Кодекса за застраховането).

Давността може да бъде спряна при определени условия. Давността по вземането на увреденото лице по пряк иск срещу застрахователя, както и на застрахования и ползващото се лице, спира да тече от датата на предявяване на претенцията пред застрахователя до датата на получаване на произнасянето на застрахователя по претенцията или до изтичане на максималния срок за произнасяне, която от двете дати е по-ранна (чл. 378, ал. 9 от Кодекса за застраховането).

Давността се прекъсва с признаване на вземането от длъжника, с предявяване на иск или възражение, или на искане за започване на помирително производство. Ако искът или възражението или искането за започване на помирително производство не бъдат уважени, давността не се счита за прекъсната. Прекъсването на давността означава, че от прекъсването започва да тече нова давност (чл. 116 от Закона за задълженията и договорите).

Освен това, при започване на съдебно производство, давностният срок спира да тече до окончателното приключване на делото. След приключването на делото давностният срок продължава да тече от мястото, на което е бил спрян (чл. 115, ал. ж и чл. 116, ал. б от Закона за задълженията и договорите).

При обмисляне на завеждане на дело срещу застраховател е препоръчително да се консултирате с квалифициран адвокат, който може да ви предостави точна информация и съвети относно давностния срок и възможните спирания, за да сте сигурни, че вашите права са защитени. Адвокатска кантора Колибанекова и партньори предоставя професионална правна помощ в цяла България и е готова да ви съдейства за успешно получаване на обезщетение при ПТП.

Важно е да се отбележи, че периодът между датата на предявяване на извънсъдебната претенция и датата, на която застрахователят се произнесе по нея, не се включва в изчислението на давностния срок.

Освен това, трябва да се има предвид спирането на давностните срокове по време на извънредни обстоятелства, като например извънредното положение покрай Covid-19 пандемията, което беше обявено в страната. За периода от 13.03.2020 г. до 20.05.2020 г., давностните срокове бяха спрени, което означава, че този период също трябва да бъде изключен от общото изчисление на давността.

Изключително важно за всеки, който се сблъска с отказ за обезщетение от страна на застрахователя, е да потърси навременно правна помощ от адвокат, специализиран в застрахователното право. Такъв адвокат ще може не само да направи точно изчисление на давностния срок въз основа на конкретните обстоятелства около случая, но и да оцени основанията за предявяване на съдебен иск, да подготви необходимите документи и доказателства и да ориентира клиента си относно най-добрата стратегия за действие и шансовете за успех на делото.

Мога ли да съдя застрахователя, вместо виновният извършител при ПТП, в което е настъпила смърт на пострадал?

Да, можете да съдите застрахователя вместо виновния извършител при ПТП, в което е настъпила смърт на пострадалия. Това е възможно чрез предявяване на пряк иск срещу застрахователя по застраховка "Гражданска отговорност" на виновния водач.

Важно е да се отбележи, че водачът, причинил смъртта, носи не само наказателна, но и гражданско-правна отговорност за деянието си и произтичащите от него вреди. При наличие на влязла в сила присъда, процесът на завеждане на дело срещу застрахователя е освободен от съдебни такси, а фактите и обстоятелствата, установени с присъдата, са задължителни за съда, разглеждащ иска срещу застрахователя. Това означава, че за наследниците остава задачата да докажат единствено характера и обема на претърпените неимуществени вреди.

Често пъти, особено когато виновният водач не разполага с достатъчно средства или е предприел действия за освобождаване от имуществото си преди осъждането, наследниците се оказват в ситуация, където реалното събиране на обезщетенията по пътя на изпълнителното производство е несигурно. В такива случаи обръщането към застрахователя представлява по-сигурен начин за получаване на обезщетение, тъй като застрахователните компании разполагат с ресурсите необходими за покриване на такива искове.

Кога и как мога да заведа дело?

Застраховката "Гражданска отговорност" на автомобилистите покрива отговорността на застрахования за причинените на трети лица, включително неимуществените и имуществените вреди вследствие на телесно увреждане или смърт (чл. 493, ал. 1, т. 1 и чл. 493а от Кодекса за застраховането). Това означава, че в случай на ПТП, при което е настъпила смърт, увреденото лице или неговите наследници могат да предявят претенции директно срещу застрахователя на виновния водач.

Предявяването на пряк иск срещу застрахователя е уредено в чл. 432, ал. 1 от Кодекса за застраховането, който гласи, че увреденото лице има право да предяви пряк иск срещу застрахователя на лицето, отговорно за причинените вреди, когато тези вреди са покрити от застраховката "Гражданска отговорност". Също така, чл. 496, ал. 1 от Кодекса за застраховането посочва, че застрахователят по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжен да определи и изплати размера на обезщетението или да даде мотивиран отговор по предявените претенции в срок от три месеца от предявяване на претенцията. Искът трябва да бъде подкрепен с доказателства за настъпването на ПТП и причинените вреди, включително смъртта на пострадалия. За успешното предявяване на иска е необходимо да се предоставят документи като протокол за ПТП, акт за смърт, медицински документи, доказващи причината за смъртта, и други релевантни доказателства.

Кои лица могат да получат обезщетение директно от застрахователя при тежко ПТП?

Според тълкувателното решение на Върховния касационен съд (Тълкувателно решение № 1 от 21.06.2018 г.), материално легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са лицата, посочени в Постановление № 4 от 25.V.1961 г. и Постановление № 5 от 24.XI.1969 г. на Пленума на Върховния съд, както и всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени​​​​.

Наследниците на починалото лице имат право на обезщетение за всички претърпени вреди, включително разходи за погребение, пропуснати ползи и компенсация за неимуществени вреди, свързани със загубата на близък човек.

Материално легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са:

  • Съпруг/а
  • Деца
  • Родители
  • Възходящи и низходящи до втора степен (напр. баби/дядовци, внуци)
  • Братя и сестри
  • Лица, които са създали трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпят от неговата смърт продължителни болки и страдания​​​​.

При обмисляне на предявяване на иск срещу застрахователя, е препоръчително да се консултирате с квалифициран адвокат, който може да ви предостави точна информация и съвети относно процеса и вашите права. Адвокатска кантора Колибанекова и партньори предоставя професионална правна помощ в цяла България и е готова да ви съдейства за успешно предявяване на претенция и получаване на обезщетение при ПТП.

Във връзка с тези обстоятелства, се препоръчва на наследниците да потърсят съдействие от адвокат, специализиран в областта на застрахователното и гражданското право, който може да оцени всички аспекти на случая и да предложи най-ефективния път за действие за постигане на справедливо обезщетение.

Какво обезщетение при ПТП могат да получат роднини, семейството и близки на пострадал?

Роднините, семейството и близките на пострадал при ПТП могат да получат обезщетение за претърпените от тях имуществени и неимуществени вреди. Застраховката "Гражданска отговорност" на автомобилистите покрива отговорността на застрахования за причинените на трети лица вреди, включително телесно увреждане или смърт (чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането).

В случаите на смърт на пострадалото лице, съпругът/съпругата, децата (включително осиновени или отглеждани деца) и родителите (включително осиновители или отглеждащи лица) имат право на обезщетение за неимуществени вреди, включително болка и страдание, както и за имуществени вреди като разходи за погребение и пропуснати ползи (чл. 493а, ал. 3 от Кодекса за застраховането).

Обезщетение за неимуществени вреди може да бъде присъдено и на други лица, които са създали трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпят продължителни болки и страдания. Размерът на това обезщетение се определя съгласно методиката, утвърдена с наредба на Комисията за финансов надзор (чл. 493а, ал. 4 от Кодекса за застраховането).

Важно е да се подчертае, че тази възможност за обезщетение е налице дори и когато виновният за ПТП не разполага с достатъчно средства за покритие на вредите. В такива случаи, роднините могат да насочат претенциите си към застрахователя на водача, като това представлява допълнителен механизъм за гарантиране на тяхната защита.

Обезщетението покрива и разумно направените разходи във връзка с предявяването на претенцията, включително съдебни разноски, ако делото стигне до съд (чл. 493, ал. 1, т. 4 от Кодекса за застраховането). При предявяване на иск срещу застрахователя, наследниците на починалото лице могат да претендират за всички претърпени вреди и да получат справедливо обезщетение за загубата на близък човек.

За да предявят иск, роднините и близките на пострадалото лице трябва да съберат необходимите доказателства като протокол за ПТП, акт за смърт и медицински документи, и да се консултират с квалифициран адвокат, който да ги представлява и да защити техните права. Адвокатска кантора Колибанекова и партньори предоставя професионална правна помощ в цяла България и е готова да съдейства за успешното получаване на обезщетение при ПТП.

Как се изчислява размерът на обезщетение при ПТП, при лека, средна и тежка телесна повреда на пострадал, което могат да получат близки и роднини?

Размерът на обезщетението при ПТП се определя съгласно методиката за определяне на обезщетенията за неимуществени и имуществени вреди, приета от Комисията за финансов надзор и съгласно Кодекса за застраховането.

Обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди вследствие на телесно увреждане и смърт се определят от Застрахователна експертна комисия, която включва доверен лекар, юрист и експерти по ликвидация на неимуществени щети. Комисията заседава редовно и взема решения по всяка претенция, като изготвя протоколно решение.

При определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди вследствие на телесни увреждания, задължително се вземат предвид следните критерии:

  1. Характер и степен на уврежданията.
  2. Интензитет и продължителност на претърпените физически болки и страдания, брой на телесните повреди.
  3. Протичане на оздравителния процес, включително продължителност и брой на престои в болнични заведения, извършени операции и проведени процедури.
  4. Време за възстановяване и възможност за пълно възстановяване от травмата.
  5. Усложнения вследствие на уврежданията и възможност за бъдещо влошаване на състоянието.
  6. Остатъчни негативни последици от уврежданията, като белези, загрозявания и осакатяване.
  7. Общо физическо състояние на пострадалия към момента на увреждането и установените предходни заболявания.
  8. Наличие и процент на временна или трайна загуба на работоспособност и инвалидност.
  9. Възможност на пострадалия да се справя без чужда помощ или необходимостта от такава.
  10. Професия на пострадалото лице и възможност след събитието отново да работи по професията си.
  11. Начин на живот на пострадалия преди и след ПТП.
  12. Причинени морални и психически страдания.
  13. Социално-икономическите условия в страната.
  14. Съдебната практика при подобни случаи.
  15. Наличието на съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия.
  16. Брой на лицата, имащи право на обезщетение, с оглед наличието на нормативно определени лимити на отговорност.

При определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди при смърт на пострадалото лице, се вземат предвид отношенията между загиналия и правоимащите лица, включително родствената връзка, степента на емоционална връзка, финансовата и/или друга зависимост между тях, възрастта на починалия и неговите наследници, както и социалния статус и доходите на починалия приживе. Вземат се предвид и средната продължителност на живота, социално-икономическите условия на живот в страната към датата на настъпване на ПТП и съдебната практика към тази дата.

За претенциите за имуществени вреди и пропуснати ползи се изискват разходно-оправдателни документи (касови бележки, фактури и др.), които удостоверяват направените разходи за лечение, лекарства, погребение и други, както и установяване на причинно-следствената връзка с произшествието. При наличие на съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия, размерът на обезщетението се намалява съобразно процента на съпричиняване.

Често задавани въпроси

Кога имам право да заведа дело срещу застраховател при ПТП?

Можете да заведете дело срещу застраховател, когато застрахователят е отказал да изплати обезщетение за щети, причинени при ПТП, или е изплатил обезщетение, което считате за недостатъчно. Важно условие е да сте предявили извънсъдебна претенция към застрахователя предварително. Дело срещу застрахователя може да бъде заведено и ако застрахователят не е взел решение по вашата претенция в законовите срокове.

Какъв е давностният срок за завеждане на дело срещу застраховател?

Давностният срок за завеждане на дело срещу застраховател е три години за имуществени застраховки, включително „Каско“, и пет години за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, считано от датата на застрахователното събитие.

Кои роднини имат право на обезщетение при смърт на близък, причинена от ПТП?

Според Тълкувателно решение на ВКС и последващите изменения в законодателството, право на обезщетение имат директните наследници като деца, съпруг/съпруга и родители на починалия. По изключение и при доказана по-силна връзка, право на обезщетение могат да имат и други лица като братя, сестри, баби, дядовци или внуци на починалия.

Мога ли да съдя застрахователя, вместо виновния водач при ПТП, в което е настъпила смърт?

Да, при смърт на близък, причинена от ПТП, наследниците имат правото да насочат своите претенции към застрахователя на водача, отговорен за инцидента. Това е възможно, тъй като застрахователите обикновено разполагат с необходимите средства за покриване на обезщетенията, докато личното имущество на виновния водач може да не е достатъчно за покриване на всички вреди.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Виж другите ни услуги по
Застрахователно право
ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация