Обиск и претърсване

ОБАДЕТЕ СЕ СЕГА

В адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" ние разбираме колко важни са правата на гражданите при обиск и претърсване в България. Нашият екип от добри адвокати по наказателно право работи усърдно, за да осигури защита на Вашите права в такива случаи. В този материал ще разгледаме различни аспекти на обиска и претърсването, включително обиск на МПС, личен обиск по ЗМВР и други важни теми.

Когато става въпрос за обиск на МПС, често възникват въпроси като: "Кога полицията има право да извърши обиск на МПС?", "Имам ли право да снимам полицай по време на проверка?", "Може ли полицай да те спре без палка?" и "Какви са изискванията за спиране на МПС?". Ще разгледаме тези въпроси и ще обясним разликите в правата и задълженията на полицаите при рутинна проверка и при обиск на автомобил.

Обискът и претърсването са важни наказателно правни процедури, които могат да бъдат стресиращи за всеки гражданин. Ето защо ще обясним подробно какво е обиск, какво включва заповед за обиск на жилище и какви са условията за извършване на обиск на жилище. Ще обсъдим и тактическите действия при проверка на МПС и какви са правата Ви при спиране за проверка от контролен орган.

Една от основните теми, които ще засегнем, е права и задължения на полицая. Това включва правото Ви да подадете жалба срещу полицай, ако смятате, че правата Ви са нарушени по време на обиск или претърсване. Също така ще разгледаме какво означава рутинна проверка и какво е значението й в контекста на законодателството.

Важна част от този материал е и информацията за протокола за обиск на лице, който трябва да бъде съставен при всеки личен обиск по ЗМВР. Ще обясним процедурите и правните основания за извършване на личен обиск.

Нашите адвокати по наказателно право работят във всички областни градове в България, включително София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. С дългогодишен опит в областта на наказателното право, ние сме тук, за да Ви помогнем при всякакви правни въпроси и казуси. Независимо дали става въпрос за обиск на МПС или жалба срещу полицай, нашият екип от професионалисти е на Ваше разположение.

В заключение, ако имате нужда от добър адвокат по наказателно право, не се колебайте да се свържете с нас. Ние ще Ви предоставим необходимата правна помощ и ще защитим Вашите права с професионализъм и отдаденост.

Какво представлява обискът и какво представлява претърсването на лице или МПС в България? Кога е позволено?

Обискът и претърсването са важни правни процедури в България, регулирани от различни закони като Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), Законът за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР) и Наказателния кодекс (НК). Тези процедури целят осигуряване на обществения ред и събиране на доказателства при извършване на престъпления. В следващите параграфи ще разгледаме какво представляват обискът и претърсването, както и кога и как те могат да бъдат извършени.

Личен обиск по ЗМВР ( Законът за Министерството на вътрешните работи) в България

Обискът е действие на служител на МВР, при което дадено лице или обект, в това число и МПС (автомобил) бива проверено физически за наличие на опасни или забранени за притежаване предмети или вещи или такива, които са били използвани за извършване на престъпление. Съгласно чл. 80 от ЗМВР, полицейските органи могат да извършват обиск на лице в следните случаи:

  • Лицето е задържано при условията на чл. 72, ал. 1 от ЗМВР
  • Има данни, че носи опасни или забранени за притежаване предмети;
  • Лицето е заварено на място, където е извършено престъпление или нарушение на обществения ред, и има достатъчно данни, че у него се намират вещи, свързани с престъплението или нарушението;
  • Има сигнал в ШИС (Шенгенската информационна система) за извършване на специфичен контрол.

Обискът може да бъде извършен само от лице, което принадлежи към пола на обискирания, за да се запази достойнството на гражданите.

Следва да се има предвид, че съгласно т. 26. на §1 от Допълнителните разпоредби на ЗМВР "Специфичен контрол" е извършване на обиск на лице или претърсване на превозно средство, кораб, въздухоплавателно средство, контейнер и на вещите, превозвани в тях, за което е подаден сигнал в ШИС, с оглед предотвратяване на престъпления и заплахи за националната сигурност. Отново в дефинициите в ЗМВР е разяснено, че "Специфични служебни дейности" са пряко изпълнявани от държавните служители по този закон дейности за осъществяване на агентурно-оперативна, издирвателна, експертно-криминалистична, патрулно-постова, пожарогасителна, спасителна и неотложна аварийно-възстановителна работа, държавен противопожарен контрол или превантивна дейност по чл. 17, ал. 2, т. 1, установяване на причините и на условията за възникване и разпространение на пожари, контрол на държавната граница, химическа, биологическа и радиационна защита при инциденти и аварии, свързани с опасни вещества и материали, летателна, авиационна, парашутна, плавателна, водолазна, охрана на взривоопасни вещества, банкови или други ценности, борба с тероризма или участие в специални операции, осигуряване и прилагане на специални разузнавателни средства в случаите по чл. 20, ал. 1, т. 3 от Закона за специалните разузнавателни средства, откриване, идентифициране и неутрализиране на взривни устройства и взривни вещества, конвоиране, съпровождане или транзитиране на лица, опазване на обществения ред и разследване по досъдебни производства.

Претърсване на лице и МПС

Претърсването е процес, при който се извършва проверка на помещения, обекти или лица за откриване и изземване на доказателства за извършено престъпление. Съгласно чл. 160 от НПК, претърсване се извършва, когато има достатъчно основание да се предполага, че в дадено помещение или у дадено лице се намират предмети или документи, които могат да имат значение за делото. Претърсването може да бъде извършено и с цел да се издири лице или труп.

Претърсване и изземване се извършват с разрешение на съдия, освен в неотложни случаи, когато това е единствена възможност за събиране и запазване на доказателствата. В такива случаи органите на досъдебното производство могат да извършат претърсване и изземване и без съдебно разрешение, но протоколът за извършеното действие трябва да бъде представен на съдията за одобряване незабавно, но не по-късно от 24 часа.

Правомощия и задължения на полицейските органи

Полицейските органи имат право да задържат лица и да извършват обиски и претърсвания при определени условия, съгласно чл. 72 от ЗМВР. Те могат да задържат лице, което:

  • Има данни, че е извършило престъпление;
  • След надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба;
  • Показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;
  • При невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по начините, посочени в чл. 70;
  • Се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където е било задържано като обвиняем;
  • Е обявено за издирване с цел задържане или по искане на друга държава във връзка с екстрадиция или Европейска заповед за арест;
  • В други случаи, определени със закон.

Процедури и права на гражданите

При извършване на обиск или претърсване, полицейските органи трябва да съставят протокол, който се подписва от тях, свидетел и съответното лице, на което се предоставя екземпляр от протокола. Обискът и претърсването трябва да се извършват по начин, който не уронва честта и достойнството на гражданите.

Гражданите имат право да бъдат информирани за основанията за задържането им на разбираем за тях език и имат право на защитник от момента на задържането. В случай на задържане, те могат да обжалват законността на задържането пред районния съд, който се произнася по жалбата незабавно.

Какви са правата ни при обиск или претърсване на жилище?

Когато полицейските органи звънят на вратата с думите „Полиция, отворете“, гражданите са задължени да съдействат на служителите на МВР съгласно чл. 70, ал. 1, т. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи. Първото важно действие е да поискате от полицейските служители да се легитимират със своите служебни карти, което те са длъжни да направят по чл. 61, ал. 1 от ЗМВР.

След установяване на контакт, полицейските служители трябва да Ви уведомят по какъв въпрос Ви търсят. Възможностите са няколко:

  • Постъпило е оплакване, насочено към Вас.
  • Искат да претърсят дома Ви.
  • Ще Ви арестуват.

В случай, че полицията действително ще влезе във Вашия дом, вариантите са два: претърсване със съдебно разрешение или претърсване без съдебно разрешение (само в изключителни случаи и с последващо одобрение от съдия в рамките на 24 часа) съгласно чл. 161, ал. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).

Претърсване със съдебно разрешение

Претърсването на жилище със съдебно разрешение е обичайният ред, съгласно чл. 160, ал. 1 от НПК. Полицейският служител е длъжен да Ви покаже съдебното разрешение преди започване на процедурата. Документът трябва да бъде внимателно проверен, за да се уверите, че действително е съдебно разрешение за претърсване.

След представяне на съдебното разрешение, служителят на МВР ще Ви покани да предоставите търсените доказателства. Дори да ги предадете доброволно, органите на МВР все пак ще претърсят дома Ви за други предмети, които могат да имат значение по делото. Доброволното предаване на доказателства ще бъде във Ваша полза при евентуален спор за увреждане на Вашите интереси в процеса на претърсването.

Претърсване без съдебно разрешение

Възможността органите на МВР да извършат претърсване в дома Ви без съдебно разрешение е извънредна и може да се случи само в изключителни случаи, посочени в чл. 161, ал. 2 от НПК.

На практика неотложен случай се явява такъв, в който се налага бърза и своевременна реакция за събиране и запазване на доказателства, които имат отношение към производството, като съществува реален риск тези доказателства да бъдат унищожени или укрити, в случай, че не се извърши претърсване по неотложност. В този смисъл, ако полицията е планирала претърсване или обиск с дни, според множество решения на наказателните съдилища, няма как да се приложи разпоредбата на чл. 161, ал. 2 от НПК.

В тези случаи, след претърсването, задължително се съставя подробен протокол, от който лицето собственик на претърсения обект получава копие. Протоколът трябва да бъде представен на съдията за одобрение от наблюдаващия прокурор в рамките на 24 часа, съгласно чл. 164 от НПК. Ако съдията не одобри протокола, събраните доказателства стават негодни.

Вашите права по време на претърсване

При претърсване на жилище, Вие имате право на:

  • Присъствие: Претърсването трябва да се извърши в Ваше присъствие или в присъствието на пълнолетен член на семейството Ви. Ако сте възпрепятствани, претърсването може да се извърши в присъствието на домоуправителя на кооперацията или представител на кмета или общината, съгласно чл. 163, ал. 2 от НПК.
  • Поемни лица: Претърсването трябва да бъде извършено в присъствието на поемни лица, избрани от органите на МВР, които са безпристрастни свидетели, съгласно чл. 163, ал. 4 от НПК.
  • Документално удостоверяване: След претърсването трябва да получите копие от съставения протокол, съгласно чл. 164, ал. 2 от НПК.

Личен обиск

Личният обиск на собственика на претърсваното помещение често съпътства самото претърсване и може да бъде извършен само при наличие на съдебно разрешение или в извънредни случаи, когато има достатъчно основания да се счита, че обискираният укрива доказателства, съгласно чл. 165 от НПК. Обискът се извършва от лице от същия пол и в присъствието на поемни лица от същия пол, съгласно чл. 165, ал. 2 от НПК.

Какви проблеми се срещат в практиката при обиск или претърсване?

При претърсването могат да възникнат различни проблеми, като например:

  • Увреждане на имущество.
  • Липса на предмети от претърсвания обект след претърсването.
  • Разгласяване на информация от личния Ви живот.
  • Нанесена телесна повреда при използване на сила или помощни средства.

В тези случаи можете да предприемете следните действия:

  • Подаване на жалба: В случай, че спрямо Вас или вашето имущество бъдат предприети незаконни действия, можете да подадете сигнал в районното управление на МВР съгласно чл. 12 от ЗМВР, чиито служители са лицата, взели участие в претърсването или обиска.
  • Търсене на обезщетение: В случай, че в хода на вътрешна проверка се установи действително нарушение от страна на служителите на МВР, можете да подадете иск за обезщетение за претърпени имуществени или неимуществени вреди по реда на ЗОДОВ.

Как се доказва в практиката, че претърсване или обиск са незаконни?

Осъществяването на претърсване от полиция и изземването на предмети в хода на това претърсване са два от най-често срещаните способи за доказване на извършени престъпления. За да бъдат законосъобразни, тези действия трябва да се извършат при стриктно спазване на условията и правилата, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Когато при осъществяване на претърсване правилата на закона са нарушени, възниква въпросът за защитата на лицата, потърпевши от тези незаконни действия.

Претърсване от полиция може да бъде осъществено, когато има достатъчно основание да се предполага, че в конкретно помещение се намират предмети, документи или компютърни информационни системи, съдържащи данни, които биха могли да имат значение за образувано наказателно производство за извършено престъпление. Основните цели на претърсването са да се открият и изземат тези документи, предмети или компютърни информационни системи и да се издири лице или труп, съгласно чл. 160 от НПК.

Претърсването може да се извърши в помещения като жилища, автомобили, складове, офиси, магазини, мазета и тавани. Най-често претърсваните помещения са собственост на обвиняемия по наказателното дело или се обитават от него. Претърсване може да бъде извършено и в помещения, чиито собственици или ползватели не са пряко обвързани със самото престъпление, но имат отношение към наказателното дело.

Извършването на претърсване от полиция представлява съществено принудително засягане на конституционно и международно закрепени основни човешки права и поради тази причина може да се осъществява само в предвидените от закона случаи и по предвидените от закона правила. Първото и основно правило е наличието на съдебно разрешение преди извършване на претърсване, съгласно чл. 161, ал. 1 от НПК. Законът допуска изключение от това правило само в случаите на неотложност, когато няма друга възможност за събирането и запазването на доказателствата. В този случай претърсването може да бъде извършено без съдебно разрешение, но протоколът трябва да бъде одобрен от съдия в рамките на най-много 24 часа, съгласно чл. 161, ал. 2 от НПК.

Практически проблеми възникват именно при извършване на претърсване в условията на неотложност, когато полицията може да злоупотреби с тази възможност и да извърши претърсване без достатъчни основания. Важно условие за законосъобразност на претърсването е присъствието на поемни лица, които трябва да обезпечат обективността на осъществяваното действие, съгласно чл. 137, ал. 1 от НПК. Често в практиката се използват поемни лица, които формално поставят подписите си, без да изпълняват реалната си роля.

Претърсването трябва да се извърши в присъствието на лицето, което използва помещението, или на пълнолетен член на семейството му. Ако това не е възможно, претърсването се извършва в присъствието на домоуправителя или на представител на общината или кметството, съгласно чл. 162 от НПК. Законът забранява извършването на действия, които не се налагат от целта на претърсването. Принудително отваряне на помещения и хранилища е допустимо само при отказ да бъдат отворени доброволно.

Защитата срещу незаконно извършване на претърсване зависи от качеството на потърпевшия и целта на защитата. Ако при внасяне на обвинение пред съд се установи, че претърсването е било незаконно, действията по събиране на доказателствата могат да бъдат признати за незаконосъобразни и да не се вземат предвид при постановяване на присъдата. Незаконно извършените претърсване и изземване са сред честите причини наказателни производства да приключват с оправдателни присъди поради липса на достатъчно доказателства.

Съществува и възможност да се търси парично обезщетение за причинените с незаконните действия неудобства. Това става по съдебен ред и може да бъде инициирано както от лицето, което е собственик на претърсеното помещение, така и от този, който е само негов ползвател.

В заключение, следва да отбележим, че обискът и претърсването са сложни правни процедури, които трябва да се извършват в строго съответствие със законовите изисквания, за да се защитят правата на гражданите. В адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" ние сме посветени на осигуряването на правна защита и информираност на нашите клиенти във всички области на България, включително София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. Ако имате нужда от консултация или правна помощ, не се колебайте да се свържете с нас.

Често задавани въпроси

Какво се случва, ако при обиск или претърсване полицаите увредят лично имущество?

Ако при обиск или претърсване полицаите увредят лично имущество, имате право да подадете жалба в районното управление на МВР, в което работят съответните служители. Другото, което можете да направите е да заведете дело по ЗОДОВ (Законът за отговорността на държавата и общината за вреди). Във всички случаи, за да получите обезщетение, трябва да докажете реалното настъпване на вредните последици и връзката между тях и действията на полицейските служители.

Могат ли полицейските служители да извършат обиск или претърсване, ако собственикът на помещението не присъства?

Да, полицейските служители могат да извършат обиск или претърсване в отсъствие на собственика на помещението или лицето, което го ползва, само при определени условия, съгласно чл. 162 от НПК. В такива случаи претърсването трябва да се извърши в присъствието на домоуправителя на кооперацията или на представител на общината или кметството. Извънредните ситуации, които позволяват претърсване в отсъствие на ползвателя, включват предотвратяване на престъпление, укриване на човек, извършил тежко престъпление, или оказване на неотложна помощ.

Какви са последствията, ако по време на претърсване не присъстват поемни лица?

Ако по време на претърсване не присъстват поемни лица, или ако присъстващите лица не отговарят на законовите изисквания, това може да доведе до обявяване на претърсването за незаконно съгласно чл. 137 от НПК. Поемните лица играят ключова роля за обективността на претърсването и тяхното отсъствие или формално присъствие може да бъде основание за изключване на събраните доказателства от материалите по наказателното дело.

Какви са правата ми, ако полицията извърши обиск без съдебно разрешение и без достатъчно основание?

Ако полицията извърши обиск без съдебно разрешение и без достатъчно основание, имате право да оспорите законността на обиска съгласно чл. 161, ал. 2 от НПК. В този случай протоколът от обиска трябва да бъде одобрен от съдия в рамките на 24 часа. Ако съдията не одобри протокола, събраните доказателства стават негодни. Освен това, можете да подадете жалба и да търсите обезщетение за нанесените вреди, както и да инициирате дисциплинарно или наказателно производство срещу виновните служители.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Виж другите ни услуги по
Наказателно право
ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация