Как се дели наследствен имот и кои роднини са наследници?

Пълно ръководство за делба на наследствен имот между наследници - братя, сестри, възходящи и низходящи! Кой наследява, как се определят наследниците, схема на наследяване и други!
аКТУАЛНО КЪМ
7/4/2024 8:03 PM
виж повече

В живота на всеки човек идва момент, когато се налага да се занимае с въпроси, свързани с наследство и делба на имоти. Смъртта на близък родител и необходимостта от разпределение на имуществото може да се окаже един от най-трудните и емоционално натоварващи моменти. В такива случаи, на помощ идва не само семейната подкрепа, но и професионалният съвет на добър адвокат по семейно и наследствено право и недвижими имоти. Ние, от адвокатска кантора "Колибанекова и партньори", разбираме дълбочината на тези предизвикателства и сме тук, за да предложим нашата експертиза и подкрепа.

Нашата практика показва, че делбата на наследствена къща с двор, както и делбата на имот след смърт на близък, предизвиква редица въпроси и несигурност сред наследниците. Делбата на имот между наследници и особено подялбата на имот между брат и сестра се превръщат в критични точки, където нашата професионална намеса може да донесе яснота и справедливост. Разбираме колко важно е за вас да се уреди наследяването на имот при смърт на родител по начин, който отразява желанията на покойния и защитава интересите на всички наследници.

В този информативен материал ще разгледаме ключови аспекти като делбата на имот, определяне на идеални части, има ли закон за делба на имот, процедурата за разделяне на парцел, как се разделя наследствен апартамент и съдебната делба на имот и цената за това. Ще обърнем специално внимание на разделянето на идеални части в реални, както и на доброволната делба на имот, като ефективен и мирен начин за решаване на спорове.

Нашият екип е наясно с тънкостите на продажбата на имот, придобит по наследство, и ще ви съветва за всички аспекти на тази процедура, включително възможните рискове и най-добрите практики за избягването им. Също така, ще засегнем и въпросите свързани с давността при делба на съсобствен имот и колко представлява 1/6 от имот, като част от разделянето на имуществото.

Целта ни е не само да ви предоставим актуална и точна информация, но и да ви подкрепим в процеса на делбата, за да се осигури справедливо и коректно разпределение на наследствения имот. Вярваме, че с нашата помощ и правилната юридическа подкрепа, този процес може да премине по-гладко и без ненужни конфликти.

Важно! Ако искате да разберете как се изчисляват наследствени дялове с помощта на калкулатор с уникална формула, можете да последвате този линк!

Как се определя наследник на недвижим имот - наследствен апартамент, земя или къща с двор?

При наследяването на недвижими имоти като апартаменти, земи или къщи с двор, Законът за наследството в България и Семейният кодекс предоставят ясни правила за определяне на наследниците и техните наследствени части. Правилното разбиране, тълкуване и прилагане на тези законови разпоредби е задължително за всеки наследник, който желае да защити своите наследствени права!

Как се определят степените на родство?

Определянето на степените на родство е важен аспект в българското наследствено и семейно право, което играе ключова роля при наследяването. Семейният кодекс на Република България предоставя ясни указания за определяне на степените на родство, разделяйки ги на два основни типа: родство по права линия и родство по съребрена линия.

Родство по права линия

Съгласно чл. 74, ал. 1 от Семейния кодекс, родството по права линия описва връзката между две лица, от които едното произхожда пряко или непряко от другото. Това включва връзките между родители и техните деца, както и между други преки потомци като внуци и правнуци.

Родство по съребрена линия

Съгласно Чл. 74, ал. 2 от Семейния Кодекс, родството по съребрена линия е връзката между две лица, които имат общ родоначалник, без едното да произхожда пряко от другото. Това обхваща отношенията между братя, сестри, чичовци, лели, братовчеди и т.н.

Степени на родство

Чл. 75 от Семейния кодекс детайлно разглежда как се определят степените на родство:

  • По права линия: Степените на родство между двама роднини по права линия се определят според броя на поколенията. Така, родител и дете са свързани в първа степен, детето и неговият дядо или баба – във втора степен, и така нататък.
  • По съребрена линия: Степените на родство между двама роднини по съребрена линия се определят като сума от броя на поколенията от единия роднина до общия родоначалник и от последния до другия роднина. Например, двама първи братовчеди биха били в трета степен на родство – едно поколение до техния общ родоначалник (баба или дядо) и още две поколения обратно към другия братовчед.

Това детайлно определение на степените на родство осигурява основа за разбирането на правата и задълженията, които произтичат от роднинските отношения, особено в контекста на наследяването, където точното определяне на степента на родство може да има значително въздействие върху разпределението на наследствените части.

Кой може да наследява и кои роднини имат качеството "наследник"?

При разглеждане на въпроса кой може да наследява и кои роднини имат качеството "наследник" в контекста на българското законодателство, е важно да се имат предвид специфичните условия, уредени в Закона за наследството. Въз основа на принципите в този закон и на принципите, залегнали в чл. 74 и чл. 75 от Семейния кодекс, наследниците се разпределят в определени редове и групи, като всеки ред има своето предимство при наследяването. Освен това, правилата относно съпружеската имуществена общност (СИО) също играят съществена роля при определянето на наследствените права.

  • Първи ред наследници включва децата на наследодателя и техните низходящи. Те наследяват с приоритет, като разпределят наследственото имущество поравно между себе си. В случай, че наследодателят е имал брак и имущество в режим на СИО, а съпругът / съпругата от брака все още е жив /а, децата наследяват само тази част от имуществото на наследодателя, която представлява неговия дял от СИО.
  • Втори ред обхваща родителите на наследодателя, които наследяват в отсъствие на деца или внуци на наследодателя. Те разпределят наследствената маса поравно, ако наследството не е включено в СИО.
  • Трети ред се състои от две групи: братя и сестри на наследодателя и техните деца (низходящи), както и роднини по права линия от втора и по-горна степен (тоест дядо, прадядо и т.н.) Тези наследници наследяват само, ако няма наследници от първите два реда.
  • Четвърти ред включва роднините по съребрена линия до шеста степен включително, които наследяват, когато липсват наследници от предходните редове.
  • Съпругът на наследодателя наследява по особени правила, като той може да получи цялото наследство, ако няма наследници от другите редове, или да раздели наследствената маса с тях, в зависимост от продължителността на брака и наличието на други наследници. Общото правило е, че съпругът винаги наследява, освен ако не е недостоен!

Важно е да се отбележи, че при съпружеска имуществена общност (СИО), преживелият съпруг автоматично придобива половината от имуществото, придобито по време на брака. Останалата част от имуществото, което е било в режим на СИО, представлява наследствената маса, се разпределя между преживелия съпруг и другите законни наследници в съответствие с правилата за наследяване.

Съгласно чл. 5 от Закона за наследството, наследниците се разделят на няколко групи, като за всяка група се определят наследствените части. Важните правила включват:

  • Децата на починалия, включително и осиновените, наследяват равни части от наследството, както е посочено в чл. 5 от Закона за наследството.
  • Съпругът на починалия получава част, равна на тази на всяко от децата, както е уредено в чл. 9 от същия закон. Ако няма други наследници, съпругът може да получи цялото наследство.
  • Ако починалият не е оставил деца, живите родители наследяват, съгласно чл. 6 от Закона за наследството
  • При отсъствие на низходящи и съпруг, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително, както е определено в чл. 8, ал. 4 от Закона за наследството. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.
  • Съгласно чл. 9а от Закона за наследството, когато към открито наследство се възстановява собственост върху имоти, одържавени или включени в трудовокооперативни земеделски стопанства или в други образувани въз основа на тях селскостопански организации, наследниците на последващ съпруг не наследяват, ако той е починал преди възстановяване на собствеността и от брака му с наследодателя няма родени или осиновени деца.
Важно! Съгласно чл. 12 от Закона за наследството, наследниците, които са живели заедно с наследодателя и са се грижили за него, получават в наследство обикновената покъщнина, а ако се занимават със земеделие и не са съответно възнаградени по друг начин - и земеделския инвентар на наследодателя. Сънаследниците, които приживе на наследодателя са спомогнали да се увеличи наследството, могат, ако те не са били възнаградени по друг начин, да искат при делбата да се пресметне това увеличение в тяхна полза, като увеличението може да се даде "в имот или в пари".

Примери за определяне на наследствените квоти и идеалните части на наследниците при наследяване по закон

Наследяването на имот след смъртта на съпруг представлява сложен процес, който е регламентиран от чл. 5-12 от Закона за наследството. Този процес обхваща различни сценарии в зависимост от родството на наследниците с наследодателя в семейството и наличието на съпружеска имуществена общност (СИО) при преживял съпруг.

Наследствени квоти при преживял съпруг и имот в режим на СИО

Когато имотът е придобит по време на брака и попада под СИО, преживелият съпруг автоматично придобива 1/2 от имота, което е и неговият дял от СИО. Останалата част от имота става предмет на наследяване сред наследниците по закон, като всяко дете на починалия наследодател и преживелият съпруг наследяват поравно.

В ситуация, където починалият съпруг е оставил едно дете, наследствената маса, която представлява 1/2 от имота, се разделя поравно между детето и преживелия съпруг. Това означава, че в крайна сметка преживелият съпруг ефективно притежава 3/4 от целия имот, докато детето наследява 1/4.

Когато починалият съпруг е оставил две деца, разпределението се усложнява. Останалата 1/2 от имота, която е предмет на наследяване, се разделя на три равни части между преживелия съпруг и двете деца. Всеки от наследниците, включително преживелия съпруг, наследява 1/6 от целия имот, което води до крайното разпределение, при което преживелият съпруг притежава 2/3 от имота, а всяко от децата – 1/6.

Наследствени квоти при имот, който не е бил в режим СИО

Ако имотите са придобити преди брака и не попадат под режим СИО, тогава наследяването се осъществява поравно между всички наследници – преживелият съпруг и децата. В такива случаи, ако има едно дете, то и преживелият съпруг наследяват поравно целия имот, като всеки от тях получава 1/2. При наличие на две деца, всяко от тях заедно с преживелия съпруг наследява 1/3 от имота.

Наследствени квоти при наследяване от трети ред наследници

При наследяването, разпределението на имущество между наследниците зависи от тяхната степен на родство с наследодателя, както и от наличието на преживял съпруг. Особено интересно става, когато включим наследниците от трети ред в разглеждането, което обхваща братя, сестри, баби и дядовци на наследодателя.

В ситуация, където преживелият съпруг наследява заедно с родителите на наследодателя, и бракът е продължил 11 години, преживелият съпруг наследява 2/3 от наследственото имущество, докато родителите на наследодателя получават 1/3, което се разпределя поравно между тях. Този модел осигурява справедливо разпределение, отразяващо както дълголетието на брака, така и близостта на родството.

Ако преживелият съпруг наследява заедно с брат или сестра на наследодателя и бракът е продължил 13 години, разпределението остава същото – преживелият съпруг получава 2/3 от имуществото, а братът и сестрата общо– 1/3, което се разделя поравно между тях и всеки получава по 1/6 от наследствената маса. Това отразява законовата рамка, която предоставя по-голям дял на преживелия съпруг въз основа на продължителността на брака.

При по-кратък брак, продължил 9 години и 9 месеца, и когато наследството се разпределя между преживелия съпруг и два племенника на наследодателя, преживелият съпруг получава 1/2 от наследството, а всеки от племенниците– 1/4. Ако пък бракът е продължил 10 години и 2 месеца, то съпругът би наследил 2/3 от наследството, а всеки от племенниците– 1/6 от наследствената маса. Ако пък преживелият съпруг наследява заедно с дядо на починалия, с негов брат и с племенник, а бракът е продължил 14 години, то съпругът ще получи 1/2 от наследството, а останалата 1/2 ще се разпредели между останалите наследници. Така законът гарантира, че преживелият съпруг получава справедлив дял, докато също така се уважава близостта на родствените връзки.

Кога се извършва делба на наследствен имот?

Когато имущество се наследява от двама или повече наследници, които не желаят да го ползват като съсобственици, не могат да постигнат съгласие и да се споразумеят, а всеки иска да се разпорежда с полагащата му се идеална част от наследствения имот, налага се неговата делба. Доброволната делба е предпочитаният метод за разпределение на наследствените имоти, изискващ сключването на договор с нотариална заверка на подписите и вписване в Имотния регистър. Участието на всички наследници е задължително, като в противен случай делбата е изцяло нищожна, както е указано в чл. 75, ал. 2 от Закона за наследството.

При липса на съгласие между наследниците се прибягва до съдебна делба, регулирана от чл. 34 от Закона за собствеността, който позволява на всеки съсобственик да иска делба на общата вещ, дори при наличието на противоположни уговорки.

Как е най-правилно да се извърши разделяне на имот между наследници?

При разделянето на имот между наследници след смъртта на родител или съпруг, процесът включва няколко особености и критични стъпки, които трябва да се следват внимателно, за да се гарантира законосъобразно и справедливо разпределение на наследството.

1. Идентифициране на наследниците: Първата стъпка е установяването на лицата, които имат право на наследство. Съгласно Закона за наследството, наследниците са разделени на няколко реда: децата на починалия и съпругът са наследници от първи ред, следвани от родителите,, които са наследници от втори ред, братята и сестрите и племенниците - от трети, и така нататък до роднини от шеста степен по съребрена линия. Разпределението на наследниците в различните редове определя тяхното право на наследяване и дял от наследството.

2. Отказ от наследство: Следва да се провери дали някой от наследниците се е отказал от своето право на наследство. Според законодателството на Република България няма конкретен срок, в който наследникът може да се откаже от наследство. Важно уточнение е, че кредиторите или други лица с правен интерес могат да предявят такъв пред съда, чрез който да задължат длъжника да заяви в този срок дали приема, или се отказва от наследството. Проверката дали наследник се е отказал от наследство е важна доколкото чрез нея се установяват размерите на наследствените дялове за останалите наследници.

3. Наличие на завещание: Третата важна проверка е за наличието на завещание, в което наследодателят е определил как следва да бъде разпределено неговото имущество след смъртта му. Завещанието може да предоставя конкретни указания за разпределението на имоти, но не може да накърнява запазената част на законните наследници. Важно е завещанието да се анализира от юрист, за да се установи неговата валидност и съответствие с законовите изисквания.

След като са извършени тези първоначални проверки, процесът на разделяне на имота може да продължи по два основни начина:

  • Доброволната делба: Ако наследниците могат да достигнат до съгласие относно разпределението на наследствените имоти, те могат да извършат доброволна делба. Този процес обикновено изисква нотариално заверен акт, който да удостовери споразумението между наследниците.
  • Съдебна делба: В случаите, когато доброволно съгласие не може да бъде постигнато, наследниците могат да се обърнат към съда за извършване на съдебна делба. Този процес може да отнеме повече време и да генерира допълнителни разходи, но гарантира, че разпределението на имотите ще бъде извършено съгласно законовите рамки и принципи на справедливост.

Има ли давност за завеждане на дело за делба на наследствен имот?

Не! В Чл. 34 от Закона за собствеността е посочено, че искът за делба не се погасява с давност.

Това означава, че наследниците могат да инициират дело за делба на наследствен имот по всяко време, след като наследството е открито, без да бъдат ограничени от конкретен срок. Тази особеност отразява разбирането, че наследствените права са фундаментални и не трябва да бъдат ограничавани във времето по начина, по който други права могат да бъдат засегнати от института на давността.

Какво означава, че доброволната делба без участие на всички наследници е "изцяло нищожна", съгласно закона?

Концепцията за делба на наследство в българското право е строго регулирана от Закона за наследството (ЗН), който подчертава основното изискване всички наследници да участват в процеса на разделение на наследствените имоти. Това правило е в основата на законовата уредба, целяща да осигури справедливо и равнопоставено третиране на всеки наследник в рамките на наследствената маса. Възниква въпросът дали е възможно наследеното имущество да се раздели само между част от наследниците, без участието на останалите.

Съгласно чл. 33 от Закона за наследството, който гласи, че делбата, извършена без участието на всички наследници, е "изцяло нищожна", правото на всяко лице, имащо статус на наследник, да иска делба на наследството и да участва в нея, е безусловно. Това правило е заложено с цел да се предотврати възможността за лишаване на някой от законните наследници от неговия дял или от възможността да влияе на процеса на разпределение на наследствените активи.

Важно е да се отбележи, че ЗН предвижда два основни механизма за делба на наследствените имоти – доброволната и съдебната делба. При доброволната делба наследниците могат да се споразумеят между себе си за разпределението на имотите, като този процес трябва да бъде удостоверен с нотариален акт, за да има законова сила. Съдебната делба, от друга страна, се налага когато наследниците не могат да постигнат споразумение и се инициира от всякакъв наследник, който желае това. Тя преминава през няколко етапа, като съдът определя как да бъде разделено имуществото, като се стреми към справедливо разпределение.

Съдебната практика и ЗН подчертават, че делбата трябва да се извърши с участието на всички наследници, без изключение. Това означава, че нито един наследник не може да бъде пренебрегнат или изключен от процеса на делба, независимо от неговите лични отношения с останалите наследници или други възможни обстоятелства. В случай че делбата бъде извършена без съгласието или участието на всички наследници, тя ще бъде обявена за нищожна, което прави всякакви решения, взети по време на такава делба, правно неефективни.

Това изискване за всеобхватно участие е важно не само за законната сила на самата делба, но и за гарантирането на прозрачност и справедливост в процеса на наследяване. Така се осигурява, че интересите на всички наследници са защитени и че всяко лице, имащо право на част от наследственото имущество, има възможност да изрази своите предпочитания и да влияе на крайното разпределение на имотите.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Виж още статии

Прочети последните публикации от адвокати, наши партньори и експерти в съответната тематика.
ВИЖ ВСИЧКИ ПУБЛИКАЦИИ
ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯТА СЕ ПРИСПАДА ОТ КРАЙНИЯ ХОНОРАР

Нека намерим решение заедно.

Запази час за консултация