В рамките на нашата правна практика, Адвокатска кантора "Колибанекова и партньори" се е утвърдила като надежден партньор в областта на имиграционното право, особено когато става въпрос за придобиване на българско гражданство. Ние, екипът на "Колибанекова и партньори", разбираме колко важно е за Вас да намерите добър адвокат по имиграционно право, който да ви води през процеса на получаване на българско гражданство с професионализъм и внимание към детайла.
Основавайки се на Закона за българското гражданство, нашият екип ще ви предостави не само информация относно срока за получаване на българско гражданство, но и необходимите стъпки за подаване на документите. Разбираме, че мнозина от вас се интересуват от възможността за двойно гражданство и как това се отразява на правата ви в България и другите страни. Затова включваме и задълбочен анализ на закона за двойно гражданство в България, за да можете да вземете най-информираното решение за себе си и семейството си.
Ние сме тук, за да отговорим на всички ваши въпроси за българско гражданство, включително тези, свързани с придобиването на българско гражданство по произход и процедурата за получаване на указ за българско гражданство. За нас е важно да осигурим пълна яснота относно процеса, включително къде се подават документи за българско гражданство и как можете да ускорите процедурите, оставайки в пълно съответствие със законовите изисквания.
В допълнение към основните принципи и процедури, свързани с придобиването на българско гражданство, важно е да се обърне внимание и на други пътища за придобиването му, като например чрез брак или по произход. Нашата практика показва, че тези методи често предизвикват допълнителни въпроси, особено когато се обмислят условията и необходимите стъпки за успешното им прилагане. В "Колибанекова и партньори" сме ангажирани с предоставянето на пълна информация за подаването на документи за българско гражданство и следващите стъпки, включително издаването на указ за българско гражданство.
Разбираме, че указите на вицепрезидента за българско гражданство играят централна роля в процеса на натурализация, а проверката на указ за българско гражданство е ключов етап, който мнозина от вас намират за особено значим. В тази връзка, нашата кантора предлага специализирана помощ за разясняване на всякакви въпроси за българско гражданство, включително тези, свързани със спецификите на двойното гражданство в България.
Съгласно чл. 25 от Конституцията на Република България, български гражданин е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин или който е роден на територията на Република България, ако не придобива друго гражданство по произход. Българско гражданство може да се придобие и по натурализация. Лицата от български произход придобиват българско гражданство по облекчен ред, като български гражданин по рождение не може да бъде лишен от българско гражданство.
Освен това, никой гражданин на Република България не може да бъде предаден на друга държава или на международен съд за целите на наказателно преследване, освен ако това е предвидено в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, като всички български граждани, пребиваващи в чужбина, са под закрилата на Република България.
Още повече - всички чужденци, които пребивават в Република България, имат всички права и задължения по тази Конституция с изключение на правата и задълженията, за които Конституцията и законите изискват българско гражданство, като съгласно чл. 27. от Конституцията, чужденците, които пребивават в страната на законно основание, не могат да бъдат изгонвани от нея или предавани на друга държава против тяхната воля освен при условията и по реда, определени със закон.
Придобиването на българско гражданство е регламентирано в "Закона за българското гражданство", който определя условията и реда за придобиване, загубване и възстановяване на гражданството. Разбирането на този процес е от съществено значение за всички, които търсят да станат част от българската нация.
Съгласно чл. 8 от "Закон за българското гражданство", лице автоматично се признава за български гражданин по произход, ако поне един от родителите му е български гражданин. Това представлява най-директния път за придобиване на българско гражданство, като се основава на принципа на "ius sanguins" - т.нар "правото по кръв", което е юридически принцип, произтичащ още от римското право.
Освен това, съгласно Чл. 9. от ЗБГ, български гражданин по произход е и всяко лице, което е припознато от български гражданин или чийто произход от български гражданин е установен със съдебно решение. В чл. 10 и чл. 11 от ЗБГ е предвидена друга процедура за получаване на българско гражданство по месторождение - Български гражданин по месторождение е всяко лице, родено на територията на Република България, ако не придобива друго гражданство по произход, като се смята, че е родено на територията на Република България и дете, намерено на територията на страната, чиито родители са неизвестни.
Чужденец, който не е роден на територията на България, може да придобие българско гражданство по произход, като се възползва от процедурата на привилегирована натурализация. Съгласно чл. 15, ал. 1, т. 1 от "Закон за българското гражданство" (ЗБГ), това право се предоставя на лица, които могат да удостоверят своя български произход. За да се квалифицират за такова право, е достатъчно кандидатите да докажат, че имат роднина по възходяща линия до трета степен включително (т.е. родител, дядо или прадядо), който е от български произход.
Важно е да се подчертае, че българският произход не е ограничен само до лица, притежаващи българско гражданство, а обхваща и тези, които по своя етническа, културна или историческа принадлежност могат да бъдат идентифицирани като българи. Това разбиране е в съответствие с определението за "лице от български произход" по смисъла на § 2, т. 1 от Допълнителните разпоредби на ЗБГ, където се посочва, че такова лице е всеки, на когото поне един от родителите или предците до трета степен по възходяща линия е българин.
Процесът на доказване на български произход може да включва представянето на официални документи, издадени от български или чуждестранни държавни органи, които удостоверяват родствената връзка и етническия произход на кандидата. Според чл. 15, ал. 2 ЗБГ, тези документи трябва да съдържат информация за имената на възходящия и родствената му връзка с молителя.
При успешно доказване на български произход, лицата могат да се възползват от правото на привилегирована натурализация, което улеснява процеса на придобиване на българско гражданство и предоставя възможност за интеграция в българското общество.
За да придобие българско гражданство чрез натурализация, лицето трябва да отговаря на редица изисквания, установени в Закона за българското гражданство. Важно е кандидатът да е пълнолетен и да има разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване в България за период не по-малък от пет години преди подаване на молбата. Също така, заявителят не трябва да е осъждан за умишлени престъпления от общ характер и трябва да има финансова самостоятелност, което включва наличие на доход или занятие, осигуряващо издръжката му в страната. Освен това, необходимо е да владее български език, което се удостоверява съгласно установените норми.
Особено внимание заслужават изключенията, предвидени в чл. 13 на Закона за българското гражданство.
Съгласно тази разпоредба, съществуват три отделни изключения в процедурата по придобиване на гражданство, в които случаи отпада задължителното изискване лицето да владее български език, изискването за отказване от предишно гражданство, а кандидатът следва да е получил разрешение за постоянно пребиваване преди не по-малко от три, а не пет години, както е по общия ред.
Тези изключения включват:
Всички кандидати трябва да подадат молба лично, като преминат през интервю на български език и представят необходимите документи, които да удостоверяват техните лични данни, доход, знание на езика и други. Плащането на държавна такса също е част от процедурата.
Да, двойното гражданство в България е разрешено. Дори след последните промени в Конституцията, в чл. 65 бе предвидено, че за народен представител може да бъде избран и всеки български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните осемнадесет месеца в страната. Важният въпрос по-скоро е кога чужденец може да запази основното си гражданство и да придобие българско гражданство като второ, трето и т.н.
В повечето случаи при придобиването на българско гражданство по натурализация, нашето законодателство предвижда кандидатът за гражданство да се освободи или да е освободен от досегашното си гражданство към момента на придобиване на българско гражданство, както е посочено в чл. 12, ал. 1, т. 6 от Закона за българското гражданство.
Все пак законодателството предвижда и редица изключения. Съгласно чл. 12, ал. 2 и чл. 13 ЗБГ двойното гражданство в България е разрешено и българско гражданство, освен чуждестранното, могат да получат:
Българското законодателство също така урежда условията за придобиване на българско гражданство от деца в чл. 17 и чл. 18. от Закона за българското гражданство. Деца до 14-годишна възраст придобиват българско гражданство автоматично, ако родителите им или единият от тях, който е български гражданин, приемат българско гражданство. Това също важи и за деца на възраст от 14 до 18 години, които изразят желание да придобият българско гражданство. В случай, че само един от родителите е български гражданин, децата могат да придобият българско гражданство с писменото съгласие на двамата родители или на преживелия родител, ако другият е починал.
За придобиване на българско гражданство по натурализация, възстановяване или освобождаване от българско гражданство, заявителят трябва да подаде писмена молба до министъра на правосъдието и да представи всички необходими документи съгласно Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за българското гражданство. В зависимост от възрастта и дееспособността на лицето, молбата се подава лично или от родителите/настойника (чл. 1).
Молбите за придобиване, възстановяване или освобождаване от българско гражданство следва да бъдат подадени по установения образец (съгласно чл. 2 от Наредбата), като заявителят може да подаде молбата лично в Министерството на правосъдието или в съответното дипломатическо или консулско представителство на Република България.
Съгласно чл. 4 от Наредбата, за подаване на молба за придобиване на българско гражданство по натурализация, кандидатите трябва да представят следните документи:
Тези документи са основни и задължителни части от процедурата за кандидатстване за българско гражданство, като могат да варират в зависимост от специфичните обстоятелства около кандидатурата на заявителя.
Процедурата за получаване на българско гражданство е задълбочен и многопластов процес, който започва с подаването на писмена молба лично от заинтересованото лице до Министерството на правосъдието или до съответното дипломатическо или консулско представителство на Република България в чужбина. При подаването на молбата се провежда интервю с молителя, което служи за уточняване на детайли и проверка на предоставената информация. За малолетни и непълнолетни лица процедурата включва специфични изисквания като представителство от родители или настойници.
Важна стъпка в процедурата е представянето на всички необходими документи, които варират в зависимост от конкретния случай, но обикновено включват доказателства за самоличност, произход, доходи, здравословно състояние и владеене на български език. В определени случаи може да се изисква представянето на допълнителни документи или провеждането на допълнителни проверки за установяване на български произход или други специфични обстоятелства.
Молбите и предложенията се разглеждат от Съвета по гражданството при Министерството на правосъдието, който дава своето мнение по всяко дело. Въз основа на това мнение, министърът на правосъдието прави предложение до Президента на Република България за издаване на указ за придобиване, възстановяване, освобождаване или лишаване от българско гражданство. Решението влиза в сила с издаването на съответния указ от Президента на Република България.
Процесът на придобиване на българско гражданство е съобразен с националните закони и международните споразумения и може да отнеме различно време, в зависимост от конкретните обстоятелства около всяко дело.
Процедурата за придобиване на българско гражданство е строго регламентирана и включва няколко етапа, като сроковете за обработка на заявленията могат да варират в зависимост от спецификите на всеки отделен случай. Според Закона за българското гражданство (ЗБГ), министърът на правосъдието има задължението да направи предложение за издаване на указ от Президента на Република България за придобиване, възстановяване или освобождаване от българско гражданство в определени срокове от получаване на заявлението:
Важно е да се отбележи, че в случай на мълчалив отказ, т.е. ако министърът на правосъдието не се произнесе в посочените срокове, заявителят има право да обжалва това бездействие пред компетентния административен съд в срок от един месец от изтичането на срока, в който министърът е бил длъжен да се произнесе. Съдебната практика показва, че важно е заявителите внимателно да следят тези срокове и да предприемат подходящите правни действия навреме, за да защитят своите права.
След като чужденецът е придобил българско гражданство и е издаден съответният указ от Президента на Република България, той има правото и задължението да заяви издаването на българска лична карта. Важно е да се отбележи, че всеки български гражданин има право на документ за самоличност, който служи за идентификация на лицето на територията на страната и в чужбина Според Закона за българските лични документи, чужденците, които пребивават на територията на Република България, също имат право на документи за самоличност или за пребиваване в определени случаи, установени със закон. Това най-често касае разрешенията за пребиваване издавани по реда на Закона за чужденците в Република България.
Личната карта съдържа важна информация за притежателя, включително снимка, място на раждане, ръст, цвят на очите, постоянен адрес, подпис, както и данни за издаването и валидността на документа. Заявлението за издаване на лична карта трябва да включва подробна информация, като например данни за родителите и законния представител на заявителя, както и указа на президента за промяна на гражданството.
При настъпване на промени в личните данни, като например промяна на имената, единния граждански номер, пола, гражданството или при настъпили съществени и трайни изменения на образа, лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нови български лични документи в срок до 30 дни от настъпването на тези промени. Това е важен аспект от регулацията, който гарантира актуалността и достоверността на личните документи и улеснява административното и правоприлагащото взаимодействие.
Да, чужденци, които са омъжени/оженени за български граждани за не по-малко от 3 години ( тоест датата на сключване на брака е не по-рано от 3 години от подаването на молбата за българско гражданство) и имат разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване, издадено не по-рано от 3г. преди кандидатстването за българско гражданство, могат да станат български граждани. Те трябва да отговарят на общите условия за придобиване на гражданство, включително владеене на български език и финансова самостоятелност, но имат предимство в това, че им е необходимо разрешение за постоянно пребиваване издадено в рамките на последните три, а не пет години, както е по общия ред.
Документите за придобиване на българско гражданство се подават лично в Министерството на правосъдието на Република България или в българско дипломатическо или консулско представителство в чужбина. Следва да се представят всички необходими документи заедно с писмената молба.
България допуска двойно гражданство, като при определени условия е възможно получаването на българско гражданство като второ ( т.е. в хипотеза на двойно гражданство), без необходимост от отказване от досегашното гражданство. Не се изисква освобождаване от предходното гражданство за съпрузи на български граждани, граждани на Европейския съюз, Европейското икономическо пространство, Швейцария, както и граждани на държави, с които България има сключени договори за взаимност. Освен това, не се изисква отказване от досегашното гражданство и при получаване на българско гражданство по произход, при придобиване на българско гражданство от лице, което има особени заслуги в редица обществени сфери към държавата и т.н.
Срокът за обработка на молбата за българско гражданство може да варира, но в нашата практика обикновено процедурата по придобиване на гражданство отнема между една година и 3-4 години, въпреки, че законовите срокове са доста по-кратки. След одобрение, придобиването на гражданството става с указ на Президента на Република България. Важно е кандидатите да подадат всички необходими документи коректно, за да се избегне забавяне на процеса.